Hepatit B infeksiyonuna bağlı karaciğer sirozlularda naturel killer lenfositlerin periferik kan ve ascitteki dağılımı ve prognoza etkisi
The distibution and the prognostic effects of natural killer lymphocytes in peripheral blood and ascites of cirrhotics due to hepatitis b infection
  1. Tez No: 328967
  2. Yazar: İBRAHİM HAKKI KÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kronik hepatit B infeksiyonuna bağlı gelişen karaciğer sirozu ve komplikasyonları önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Antiviral ilaçlar ile kronik viral hepatitlerin tedavisinde önemli aşamalar olmasına rağmen siroz ve komplikasyonlarının tedavisi halen ciddiyetini korumaktadır. Son yıllarda çalışmalar fibrozis immünopatogenezi ve antifibrotik tedavi üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmada kronik hepatit B'li sirotik hastalarda serum ve ascit sıvısında NK lenfositlerin olası rollerinin araştırılması planlandı.Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda takip edilen kronik hepatit B infeksiyonuna bağlı sirotik ascitli 7'si kadın toplam 30 olguda, Child-Turcotte-Pugh evrelemelerine göre oluşturulan gruplarda, periferik kan ve ascit sıvısında natural killer lenfosit dağılımının yanı sıra nükleozid analoğu kullanımının bu dağılıma etkisi araştırıldı. Ayrıca hastaların klinik ve laboratuvar bulgularına antiviral tedavinin etkileri irdelendi.Nükleozid analoğu kullananlarda karaciğer fonksiyonlarının belirgin düzeldiği, hafif-orta sirotik grup olgularda natural killer lenfositlerin ascitte belirgin arttığı görüldü, bu artışın lamivudinin karaciğerdeki tartışılan antifibrotik etkisinin sonucu olabileceği düşünülmektir.
Özet (Çeviri)
Liver cirrhosis and it?s complications due to chronic hepatitis B infection is one of the most important health care issues. Though the important steps taken in the treatment of chronic viral hepatitis with antivirals, cirrhosis and it?s complications? treatment still keeps it?s importance. In recent years, studies focused on the immunopathogenesis of fibrosis and antifibrotic treatment. In this study, we planned to detect the possible role of natural killer lymphocytes in the ascitic fluid of patients with chronic hepatitis B cirrhotics.We studied the role of natural killer cells? spreading ratios in the peripheral blood and ascites according to cirrhosis stages calculated by the Child-Turcotte-Pugh classification in a 7 female, a total of 30 cirrhotic patients due to chronic hepatitis B in Trakya University Medicine Faculty Gastroenterology department. We also evaluated the effect of nucleoside analog use on the clinical and laboratory findings of the patients.We observed the significant improvement in liver function due to nucloeside analog use, also detected that natural killer lymphocyte?s ratio increased significantly in the ascites of mild-middle cirrhotic patients who were under lamivudine treatment. We conclude that, this increase is due to the antifibrotic effect of lamivudine in the liver.