2012 Londra Olimpiyat Oyunları Bayanlar Voleybol Avrupa Kıta Elemeleri final etabı müsabaklarında bazı fiziksel ve teknik değişkenlerin başarı ile ilişkisi
The relationship between success with some physical and technical variables in The Final Stage of European Women Volleyball Continental Qualifications of 2012 London Olympic Games
- Tez No: 329012
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
2012 LONDRA OLİMPİYAT OYUNLARI BAYANLAR VOLEYBOL AVRUPA KITA ELEMELERİ FİNAL ETABI MÜSABAKALARINDA BAZI FİZİKSEL VE TEKNİK DEĞİŞKENLERİN BAŞARI İLE İLİŞKİSİBu çalışmada, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları Bayanlar Voleybol Avrupa Kıta Elemeleri Final Etabı Müsabakaları'nda mücadele eden 8 takımın (Türkiye, Polonya, Almanya, Rusya, Bulgaristan, Hollanda, Sırbistan Hırvatistan) başarısına etki eden fiziksel ve teknik değişkenlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır.Takımların Londra Olimpiyat Oyunları Bayanlar Voleybol Avrupa Kıta Elemeleri Final Etabı Müsabakaları'nda oynadıkları 15 karşılaşmanın müsabaka analizi raporları, Türkiye Voleybol Federasyonu'ndan (T.V.F.) alınmıştır. Takımların yaş, boy, vücut ağırlığı, hücum yüksekliği ve blok yüksekliği gibi değerleri Avrupa Voleybol Konfederasyonu'nun (C.E.V.) resmi internet sitesinden elde edilmiştir. Yaş, boy, vücut ağırlığı, hücum ve blok yüksekliği değerleri `'Microsoft Excel'' programında ortalamaları alınarak grafik haline getirilmiştir. `'Data Volley 2007 Professional 3.4.0'' programında, müsabaka anında elde edilen değerlerle oluşturulan müsabaka analiz raporlarındaki veriler kullanılarak her değişken için takımlara ait ortalamalar bulunmuştur. Bulunan bu ortalamaların `'SPSS 16`' programında `'Spearman's rho'' testi uygulanarak başarı ve birbirleri ile olan ilişkilerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN SUCCESS WITH SOME PHYSICAL AND TECHNICAL VARIABLES IN THE FINAL STAGE OF EUROPEAN WOMEN VOLLEYBALL CONTINENTAL QUALIFICATIONS OF 2012 LONDON OLYMPIC GAMESThe aim of this study, was to examine the effect of physical and technical variables in The Final Stage Of The Women Volleyball Continental Qualifiying Matches for The 2012 London Olympic Games. The eight participating teams were Turkey, Poland, Germany, Russia, Bulgaria, Netherlands, Serbia, Croatia.The teams played 15 matches in The Final Stage Of European Women Volleyball Continental Qualifying Competition. The match analysis reports were evaluated by the Turkish Volleyball Federation (TVF). Data regarding of participants age, height, weight, spiking height and blocking height for the various teams were obtained from the official web site of The European Volleyball Confederation (CEV). All matches were analyzed using the ?Data Volley 2007 Professional 3.4.0? program to evaluate the values for each team for each skill. For each variable an average value was obtained from the data for all matches for each team and was analyzed and graphics produced using the ?Microsoft Excel? program. Using the `?Spearman?s rho?? test in the ?SPSS 16? program, the relationship between the physical and technical values as well as between the physical values and success were analyzed.