Lipopolisakkarit ile indüklenen endotoksemik rat modelinde ketamin, propofol ve ketafol kullanımının inflamasyon ve oksidatif stres üzerine etkisi
Effects of ketamine, propofolandketofol on theinflammationandoxidativestress in LPS-inducedendotoxemicrat model
  1. Tez No: 329011
  2. Yazar: ABDULKERİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ARICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Lipopolisakkarit ile indüklenen endotoksemik rat modelinde ketamin, propofol ve ketafol kullanımının inflamasyon ve oksidatif stres üzerine etkisi.LPS, Gram (-) bakterilerin duvarlarında bulunan ve canlılar için oldukça toksik olan bir moleküldür. LPS canlı vücuduna nüfuz ettiği zaman endotoksemi meydana gelir ve ileri seviyelere ilerlediği durumlarda septik şok oluşur. LPS ile oluşturulan endotoksemi sonucu inflamasyon ve oksidatif stres meydana gelir. Biz bu çalışmada ratların kalbinde, endotoksemi sonrası verilen ketamin, propofol ve ketofolün (ketamin ve propofolün 1:1 oranında karışımı) hücre hasarına karşı dolaylı yoldan ve/veya direk olarak ne düzeyde koruyucu olduğunu incelemek için prositokin olan TNF-? ve bir çok proteinin gen ekspresyonundan sorumlu NF-?B, oksidatif stres sonucu oluşan NO ve lipit peroksidasyonunun belirteci olan MDA, inflamasyondan sorumlu bir enzim olan COX-2 ve hücre hasarına karşı koruyucu etkiye sahip olan HO-1 enzim düzeylerini ölçerek birbirleri ile ilişkisini araştırdık.TNF-? ve NF-?B düzeyleri ELİSA, NO ve MDA düzeyleri spektrofotometrik, Cox-2 ve HO-1 enzim düzeyleri Western-Blot yöntemi ile ölçüldü.LPS ile oluşturulan endotoksemide çalışılan tüm parametrelerde kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p0,05) düzeyleri hem ketamin hem propofol verilen gruplara göre daha yüksek saptandı.Bulgularımız endotoksemi sonrası uyguladığımız anesteziklerin TNF-?, NF-?B, MDA, NO ve Cox-2 düzeylerini düşürerek, dolaylı yoldan ve/veya direk olarak osidatif hasara karşı koruduğunudüşünebiliriz, canlı organizmayı koruyucu etkisi olarak bilinen HO-1 (Hsp-32) enzim düzeylerini de dolaylı yoldan arttırarak hücre hasarına karşı koruduğunu söyleyebiliriz.Bu koruyucu etkinin anestezikler arasında yapılan kıyaslamada da ketaminin propofolden daha fazla koruyucu etki gösterdiğini, ketofolün de aditif etki gösterdiği bulgularımızla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of ketamine, propofol and ketofol on the inflammation and oxidative stress in LPS-induced endotoxemic rat model.LPS, is a highly toxic molecule, which is being in the wall of gram negative bacteria, for all the living creatures. An endotoxemia occurs when the LPS penetrates into a body and a septic schock occurs in the advanced endotoxemia levels. Inflamation and oxidative stress appears as a result of the endotoxemia made by LPS. In this study, we research the directly and/or indirectly protective levels of ketamine, propofol and ketofol which are administered after the endotoxemy, against the cell injuries, by reviewing the enzymelevels of TNF-?, which is a prositoxin; NF-?B, which is responsible for the gene expression of a great numbers of the proteins; NO, which appears as a result of the oxidative stres; MDA, which is an indicator of the lipit peroxidation; COX-2, which is an enzyme responsible for the inflamation, and HO-1, which has an protective impact on the cell injuries in the rats.The levels of TNF-? and NF-?B were measured by ELİSA, the levels of MDA and NO were measured by spectrophotometric, the levels of COX-2 and HO-1 were measured by Western-Blot.The all parameters studied in created endotoxemia with LPS were significantly finded higher than control group (p0,05) in injected ketofol after endotoxemia were significantly finded higher than both ketamine and propofol group.We can express that the anaesthetics are protective against the cell injuries by reducing the levels of TNF-?, NF-?B, MDA, NO and Cox-2, which indicates to inactivate the free radicals in a directly and/or indirectly manner, and that it has also an indirect protective effect against the cell injuries by increasing HO-1 (Hsp-32) enzyme levels, which is known its protective effect.We can also express that ketamine has a more protective effect than the propofol in a comparison between the anaesthetics. Show additive effect of ketofol supported with our findings.