Sağlık ekibi elemanlarının hemşirelik mesleği hakkındaki bilgi ve düşüncelerinin araştırılması
- Tez No: 32903
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışma sağlık ekibi elemanlarının hemşirelik işlevleri. hakkındaki bilgi ve düşüncelerinin araştırılması amacıyla planlanmıştır. Araştırma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakülte' sinin çeşitli birimlerinde görev yapan 55 hemşire, 55 hekim 55 di,-';nr Bağlık ekibi üyesinden ( psikolog, pedagog, sosyal hizmet uzmanı, ' eczacı, laborant, fizyoterapist ve diyetisyen ) yararlanarak gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanılan, iki ayrı anket ile toplanarak, ki- kare testi ile bilgisayarda değerlendirilmiştir. Çalışma, sağlık ekibi elemanlarının hemşirelik işlev leri ile ilgili bazı konularda hemfikirken, bazı konularda geleneksel hastane atmosferinin' hakim olması nedeniyle ayrı lıklar olduğunu ve bu geleneksel yaklaşıma, hemşirelerin de kısmen katıldıklarını ortaya koymuştur. 87
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was designed to investigate the knowledge and ideas of health team members on nursing profession. 55 nurses, 55 physicians and 55 other health beam workers ( psychologist, pedagog, social worker, pharmacist, laboratory workers, physiotherapist and dioticion ) working in various clinics of Istanbul Medical Faculty of Istanbul university were included in the study. Two different questionnaires were used and the results were analyzed by X 2 test using a computer. This study showed that health team members while in concensus in same of the aspects about nursing profession differed in opinion in some others presumably because of the impact of conventional hospital“ atmosphere ”. It can be said that some of the nurses are also influenced by conventional approaches. 88