Cerrahi hastasının ameliyat öncesi dönemde hemşirelik bakımına ilişkin beklentileri
- Tez No: 32902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Araştırmamız, cerrahi hastasının ameliyat öncesi hemşirelik bakımına ilişkin beklentilerini belirlemek amacıyla, istanbul üniversitesi istanbul Tıp Eğitim ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda ameliyat olacak toplam 100 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, cerrahi hastalarının gereksinimleri olduğunda hemşire ile görüşmek istedikleri, bakımla ilgili gereksinimlerini hemşirenin karşılamasını, çoğunluğun hemşirelik eğitiminin üniversiter düzeyde olmasını ve verilen hemşirelik hizmetlerinden memnun oldukları, memnun olmayanların daha fazla ilgi, güleryüz şevkat istedikleri, büyük bir oranının cerrahi girişim konusunda bilgi edinmek istedikleri ve hemşireleden özellikle endişelerini giderme, ameliyat öncesi bakım ve temizlik konusunda yardımcı olmasını istedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-54 SUMMARY A study an 100 patients for the nursing and their expectations from the nurses befor the operation was conducted in the Department of Surgery at University of Istanbul, Faculty of Medicine. A questionnaire having 35 questions was prepared. The results of questionnaire have indicated that the patients would like to see the nurses when they need something. Most of them are happy about the nursing and they suggest nurses should go to the university to be a nurse. Small number of the patients want to get some information about their operation from the nurses. They also want to get rid of some of their worries by speaking with nurses. They want more attention on the cleaning and nursing.