Azospermik ve ağır oligozoospermik vakalarda otozomal resesif gen kusurlarının araştırılması
Investigating autosomal recessive gene defects in severe oligospermic and azoospermic men
  1. Tez No: 329040
  2. Yazar: GÖZDE GİRGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLTER GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İnfertilite toplum sağlığı açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir ve yapılan çalışmalar her 100 çiftten yaklaşık 15 tanesinin infertil olduğunu ve bu infertil olan %15`lik kesimin %50 sinin de erkek infertilitesi olduğunu göstermektedir. Bugüne kadar, spermin yapısını ve fonksiyonunu etkileyen çevresel faktörler de dahil birçok faktör üzerinde durulmuş ancak buna rağmen birçok vakada infertiliteye neden olan faktör (ler) aydınlatılamamıştır. Erkek infertilitesi genetik açıdan ele alındığında; kromozomal düzensizlikler ve gen mutasyonlarının önemli etkenler olabileceği bilinmektedir. Bu çalışmada da azospermik ve ağır oligozoospermik vakalarda erkek infertilitesine neden olan ve otozomal resesif kalıtım özelliği gösteren gen mutasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada özel hazırlanmış anket formları doldurularak ve özellikle çevresel faktörlerden arındırılmış, kan bağı evliliklerin bulunduğu, 2'den fazla infertil bireyin yer aldığı ailelerden alınan örneklerin çalışılmasına dikkat edilmiştir. Çalışmamızda 14 ağır oligozoospermili, 6 azospermili toplam 20, Türk, erkek hastaya ait kan örnekleri array teknolojisi ile incelenmiştir. Bu teknoloji bir genomdaki gen kopyalarının tanımlanmasında, mutasyon ve tek nükleotid polimorfizminin belirlenmesinde, yeni ilaçların bulunmasında ve geliştirilmesinde geleneksel moleküler yaklaşımlara üstünlük sağlamaktadır. Erkek infertilitesine neden olan otozomal gen kusurlarının bildirildiği az sayıda çalışma literatürde bulunmaktadır. Çalışmamızda ?Spermatogenesis-associated protein? SPATA gen ailesinin üyeleri ve spermatogenezde görevli olduğu bilinen bazı otozomal genlerin kusuru gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlarla, hem kişiye hem de ailesine uygun genetik danışma verilebilecek ve böylelikle hem birey hem de aile fertleri geleceğe yönelik kararlar alabilecektir. Ayrıca bu sonuçlar yardımcı üreme tekniklerinden doğru olanının seçilmesinde bireye yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Infertility is a serious public health issue and studies show out of every 100 couples, 15 are infertile. Furthermore; 50% of these couples suffer from male factor infertility. Although many studies on sperm structure and functions have investigated many factors effecting these including environmental factors, ethiologies of many infertility cases are yet to be enlightened. From a genetic perspective, chromosome irregularities and genetic mutations are important causes of male infertility. The aim of this study is uncovering autosomal recessive genetic mutations in oligospermic and azoospermic infertile men. Patients included in the study were required to fill special survey forms to exclude environmental factors, and to choose patients with consanginous marriages and patients with at least 2 infertile people on thier family. Blood samples of 20 Turkish men; 6 of whom were azospermic, and 14 severe oligospermic, were evaluated using array technology. Array technology is superior to traditional molecular methods in defining genes in the genome, discovering single nucleotide polimorphisms, and new treatment methods. Very few studies have investigated otosomal recessive defects causing male infertility. In this study, several genes in the ?Spermatogenesis-associated protein? SPATA family, as well as a few genes known to play roles in spermatogenesis were found defective. These results will guide physicians in genetic consultation for both the patients and their families, and also guide them in choosing the best assisted reproductive therapy.