Azospermik ve ağır oligospermik hastalarda varikoselektomi ve/veya testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE) başarısının anogenital mesafe ile ilişkisi
Association between anogenital distance and the outcomes of varicocelectomy and/or testicular sperm extraction (TESE) in azoospermic and severe oligospermic men
  1. Tez No: 965178
  2. Yazar: EMRE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL LUTFİ CANAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Erkek infertilitesi tüm dünyada çiftlerin yaklaşık %10–15'ini etkilemekte olup olguların yarısında erkek faktörleri rol oynamaktadır. Azospermi ve ağır oligospermi infertilite spektrumunun en önemli alt gruplarını oluşturur. Son yıllarda anogenital mesafe (AGD), prenatal androjen maruziyetini yansıtan ve erişkin dönemde testis fonksiyonlarıyla ilişkili olabilecek non-invaziv bir biyobelirteç olarak öne çıkmıştır. Bu çalışmada, azospermik ve ağır oligospermik hastalarda varikoselektomi ve/veya testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE) başarılarının AGD ile ilişkisi araştırılmış, cerrahi sonrası fertiliteyi öngörmedeki potansiyel prognostik değeri değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Şubat 2021–Ekim 2024 tarihleri arasında TESE uygulanan 73 hasta ve ağır oligospermik olup varikoselektomi uygulanan 44 hasta incelenmiştir. Toplam 117 olguya ait demografik, klinik, biyokimyasal ve radyolojik veriler analiz edilmiştir. Anogenital mesafe standart kurbağa bacağı pozisyonunda ölçüldü. Operasyon öncesi ve sonrası sperm parametreleri, hormon profili, testis hacmi ve operasyon detayları kaydedilmiştir. İstatistiksel analizlerde Shapiro-Wilk testi, Mann– Whitney U testi, ki-kare testi ve lojistik regresyon kullanılmıştır. ROC eğrileri oluşturularak AUC değerleri hesaplanmış ve cut-off değerleri Youden indeksi ile belirlenmiştir. Bulgular: Varikoselektomi sonrası sperm konsantrasyonu, motilitesi ve total motil sperm sayısında anlamlı artış saptanmıştır. Lojistik regresyon analizinde AGD'nin hem varikoselektomi hem de TESE grubunda canlı doğum başarısını öngördüğü gösterilmiştir. ROC analizinde AGD için elde edilen cut-off değerleri yüksek duyarlılık ve özgüllük sağlamıştır. Ayrıca TESE grubunda AGD ile folikül stimülan hormon (FSH) düzeyleri arasında ters yönde ilişki bulunmuştur. Sonuç: Anogenital mesafe, erkek infertilitesinde cerrahi tedavi başarısını öngörmede kullanılabilecek basit, non-invaziv ve klinik olarak uygulanabilir bir biyobelirteçtir. Bu parametre, hasta seçiminde yol gösterici olabilir, cerrahi girişim öncesinde danışmanlık süreçlerine katkı sağlayabilir ve bireyselleştirilmiş tedavi stratejilerinin geliştirilmesine zemin hazırlayabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Male infertility affects approximately 10–15% of couples worldwide, with male factors responsible for nearly half of the cases. Azoospermia and severe oligospermia represent the most critical subgroups of this spectrum. In recent years, anogenital distance (AGD), a simple anthropometric marker reflecting prenatal androgen exposure, has emerged as a non-invasive biomarker potentially associated with adult testicular function. This study aimed to investigate the relationship between AGD and the outcomes of varicocelectomy and/or testicular sperm extraction (TESE) in azoospermic and severe oligospermic men, and to evaluate its prognostic value in predicting postoperative fertility. Materials and Methods: Between February 2021 and October 2024 73 patients who underwent TESE and 44 patients who underwent varicocelectomy were analyzed. A total of 117 cases were evaluated for demographic, clinical, biochemical, and radiological parameters. AGD was measured in the standard frog-leg position. Preoperative and postoperative sperm parameters, hormonal profiles, testicular dimensions, and surgical details were recorded. Statistical analyses included the Shapiro-Wilk test, Mann–Whitney U test, chi-square test, and logistic regression. Receiver operating characteristic (ROC) curves were generated, area under the curve (AUC) values were calculated, and optimal cut-off thresholds were determined using the Youden index. Results: A significant increase was observed in sperm concentration, motility, and total motile sperm count following varicocelectomy. Logistic regression analysis demonstrated that AGD predicted pregnancy outcomes in both the varicocelectomy and TESE groups. ROC analysis revealed that the cut-off values obtained for AGD provided high sensitivity and specificity. Furthermore, an inverse correlation was found between AGD and FSH levels in the TESE group. Conclusion: Anogenital distance represents a simple, non-invasive, and clinically applicable biomarker that can predict surgical success in male infertility. AGD may serve as a guiding tool in patient selection, contribute to preoperative counseling, and support the development of personalized treatment strategies for infertile men undergoing surgical intervention.