Oksidatif stres ve antioksidan kapasite ile ilişkili gen polimorfizmlerinin değişik yöntemlerle belirlenmesi
Oksidatif stres ve antioksidan kapasite ile ilişkili gen polimorfizmlerinin değişik yöntemlerle belirlenmesi
- Tez No: 329043
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SUHA YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanlar yaşamları boyunca hem ekzojen hemde metabolik sürecin bir parçası olarak endojen radikal ve reaktif oksijen türlerine maruz kalırlar. Vücudumuz bu serbest radikaller ve reaktif oksijen türlerinin etkilerini nötralize eden bir antioksidan sisteme sahiptir ve bu sistem oksidanlar ile denge halindedir. Bu dengenin oksidanlar lehine kayması sonucu oksidatif stres gelişir ve bu dengesizlik, önemli hücre kompartmanlarında geri dönüşümsüz hasara neden olabilir.Çalışmamızda oksidatif stres ve antioksidan kapasite ile ilişkili genlerdeki tek nükleotid polimorfizmlerinin DNA dizi analiz yöntemleri ve ARMS-PCR yöntemleriyle belirlenmesi amaçlanmıştır. Böylelikle günümüzde kanser dahil pek çok hastalığın etiyolojisinde rol oynayan, organizmanın oksidatif stres ve antioksidan yanıtını düzenleyen genlere ilişkin yapısal farklılıkların bir bütün olarak taranmasına yönelik ve kişide herhangi bir kalıcı hasar oluşmadan önlem alınabilmesini sağlayacak bir yöntem geliştirilmiş olacaktır. Bunun önleyici tıp uygulamalarına en yararlı bilgiyi sağlayacak tanı yöntemlerinden biri olacağı değerlendirilmektedir.DNA analiz yöntemi ve ARMS-PCR yöntemlerinin optimizasyonu ile vücuttaki antioksidan enzimlerden glutatyon peroksidaz ve glutatyon s-transferazın sırasıyla GPX1 ve GSTM3 gen bölgelerine ait rs1050450 ve rs7483 SNP lerin çalışılması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
People are exposed to both exogenous and endogenous radicals and reactive oxygen species as part of metabolic processes throughout their lives. Our body has an antioxidant system that neutralizes free radicals and this system is in balance with oxidants. Oxidative stress occurs as a result of a shift in the balance in favor of oxidants and this imbalance can cause irreversible damage at important cell compartments.In our study, single nucleotide polymorphisms in genes associated with oxidative stress and antioxidant capacity was examined with DNA sequence analysis and ARMS-PCR methods. Thus, it will be possible to analyze genes related to oxidative stress and antioxidant response, which play a role in the etiology of many diseases including cancer. Also, a method to investigate the structural differences to prevent any permanent damage will be developed.ARMS-PCR methods in DNA analysis and optimization of the SNP analyses of antioxidant genes rs1050450 and rs7483 of GPX1 and GSTM3 gene regions, respectively, were studied.