Androjenik alopeside glutatyon-S-transferaz gen polimorfizmi, total antioksidan kapasite ve kan basıncı değişiklikleri
GST gene polymorphism, total antioksidant capacity and blood pressure changes in androgenic alopecia
  1. Tez No: 386675
  2. Yazar: ABDÜSSELAM ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN CANDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı androjenik alopesi (AA) hastalarında GST gen polimorfizminin, total antioksidan kapasite ve kan basıncı değişiklikleri ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya 43 erkek hasta alındı. Androjenik alopesili 43 bireyin 39'unda (%90,6) aile öyküsü mevcuttu. Bu bulgu AA'nın gelişiminde genetik faktörlerin etkili olduğunu ileri süren görüşü desteklemektedir. GSTT1, GSTM1, GSTP1 I105V, GSTP1 A114V genotiplerine göre TOS, TAS, 24 saatlik kan basıncı ölçüm sonuçları (sistolik-diyastolik KB değerleri) ve dipper/nondipper KB durumu karşılaştırıldığında farklılık önemsiz bulundu. Ancak GSTP1 A114V heterozigot genotipe sahip olan (polimorfizm saptanan) bireylerde total oksidatif stres (TOS) düzeyleri normal genotipe sahip olan bireylere göre daha yüksekti. Ayrıca GSTT1 null genotipe sahip (her iki allelde delesyon) olan bireylerde total antioksidan kapasite (TAS), GSTT1 geni olan bireylere göre daha düşük bulundu. Bu bulgular, GST gen polimorfizminin oksidatif stresin artması ve total antioksidan kapasitenin azalması ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Androjenik alopesi evreleri, oksidatif stres indeksi açısından karşılaştırıldığında aradaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmamakla birlikte aynı yönlü bir ilişki saptandı. Bu sonuç AA evresi arttıkça oksidatif stresin de artıyor olabileceğini düşündürdü. AA'lı bireylerin yaklaşık 1/3'ünde (%27,9) HDL düzeyleri düşük (
Özet (Çeviri)
In this study we aim to research the relationship GST gene polymorphism between total antioxidant capacity and changes in blood pressure, in androgenic alopecia (AA) patients. Forty three male patients with androgenic alopecia enrolled to the study. 39 of 43 androgenic alopecia patients (%90,6) had family history. This result supports the view that genetic factors are effective in the development of AA. When TOS, TAS, 24-hour blood pressure measurement results (systolic-diastolic blood pressure values) and dipper/nondipper blood pressure changes were compared by GSTT1, GSTM1, GSTP1 I105V, GSTP1 A114V polymorphisms difference was insignificant. However, in GSTP1 A114V heterozygous genotype (polymorphism detected ) individuals total oxidative stress (TOS ) was higher than individuals with normal genotype. Also, in GSTT1 null genotype (deletion of both alleles) individuals total antioxidant capacity (TAS) was lower than individuals with GSTT1. When androgenic alopecia phases compared in terms of oxidative stress index was detected the same way relationship, although the difference is not statistically significant. This result suggests that the positive correlation might be between oxidative stress with AA phases. About one third of individuals in the AA (%27,9) were found low HDL levels (