Kronik hepatit B hastalarında serum hepsidin düzeyi ile karaciğer fibrozis derecesi arasındaki ilişki
The association between serum hepcidin and hepatic fibrosis levels in patients with chronic hepatitis B
- Tez No: 329090
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET CEMİL SAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve amaç: Kronik karaciğer hastalıklarının seyrinde çeşitli düzeylerde demir metabolizma bozuklukları tanımlanmıştır. Karaciğerde üretilen ve demir metabolizmasının ana düzenleyicisi olan hepsidin hormonunun ilerleyici karaciğer hastalığında önemli rol üstlendiği raporlanmaktadır. Çalışmamızda, kronik hepatit B (KHB) tanılı hastalarda serum hepsidin düzeyi ile karaciğer biyopsisi sonucunda ortaya konulan fibrozis skoru ve karaciğer demir birikimi arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Çalışmaya toplam 149 olgu (126 KHB, 23 sağlıklı kontrol) alındı. Tüm KHB hastalarına perkütan karaciğer biyopsisi uygulandı. Biyopsi preparatlarında fibrozis, HAİ ve karaciğer demir miktarı belirlendi. Tüm hastaların serum hepsidin düzeyi, karaciğer fonksiyon testleri ve serum demir parametreleri ölçüldü. KHB hastaları tüm değişkenler açısından kendi içinde fibrozis alt grupları arasında, biyokimyasal ölçümler açısından da kontrol grubu ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Iron metabolism disorders have been defined in progression of chronic hepatic diseases at various levels. It has been reported that hepcidin hormone, which is produced in liver and is the main regulator of iron metabolism, has an important role in the progressive hepatic disease. We aimed to evaluate the correlation between serum hepcidin level as well as hepatic fibrosis score, which has been revealed by liver biopsy, and iron deposition in liver in patients with chronic hepatitis B (CHB). Method: A total of 149 cases (126 CHB, and 23 healthy controls) were enrolled in the study. Percutaneous liver biopsy was performed in all CHB patients. Fibrosis, HAI, and liver iron amount were determined in biopsy samples. Serum hepcidin levels, liver function tests, and serum iron parameters of all patients were measured. CHB patients were compared in all parameters within the group between subgroups as well as in biochemical measurements with the control group.