Yenidoğanda doğum şeklinin fizyolojik tartı kaybına etkisi
Effect of delivery mode on newborn physiological weight loss
  1. Tez No: 329133
  2. Yazar: LEYLA BUKET ÖLÇÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Doğum şeklinin yenidoğan fizyolojik tartı kaybına etkilerinin araştırılması. Materyal-metod: İstanbul ilinde özel bir hastanede 1 Ocak - 31 Aralık 2010 tarihleri arasında tekil gebelikten olup, miadında, 2300 g ve üzerinde doğan ve anne sütü ile beslenen 722 sağlıklı yenidoğan çalışmaya alındı. Yenidoğanların demografik özellikleri hastanenin dijital arşiv sisteminden geriye dönük olarak kaydedildi ve fizyolojik tartı kaybı ile arasındaki ilişki incelendi.Bulgular: Tüm bebeklerde ilk 3 gün içinde ortalama tartı kaybı %6.8 idi. Cinsiyetin, gebelik haftasının, doğum sayısının, mevsimsel farklılığın tartı kaybını etkilemediği görüldü. Sezaryen ile doğan bebeklerin vajinal yolla doğan bebeklere göre ilk gün daha fazla tartı kaybettikleri gözlendi (-128.29±55.06 vs -86.43±51.77; p=0.000). Otuz beş yaş ve üstü annelerden doğan bebeklerin, 35 yaş altı annelerden doğan bebeklere göre ilk gün daha fazla tartı kaybettikleri saptandı (-125.61±59.8 vs -111.88±55.7; p=0.003). Ancak 35 yaş ve üstü kadınlarda sezaryen oranı da anlamlı olarak daha yüksek bulundu (%77.7 vs %67.8; p=0.009) ve bu annelerden doğan bebeklerde gözlenen artmış tartı kaybı sezaryen ile doğuma bağlandı. Vajinal yolla doğum yapan annelerin anestezi alıp almaması bebeklerin tartı kaybını etkilemezken, sezaryen ile doğan ve annesi genel anestezi alan bebeklerde tartı kaybı annesi kombine spinal epidural anestezi alan bebeklerden daha yüksek saptandı (-246.8 vs -232.97; p=0.029).Sonuç: Sezaryen ile doğum bebeklerde doğum sonrası tartı kaybını arttıran en önemli faktördür. Genel anestezi uygulama tartı kaybını daha da arttırır. Doğum şekli ve uygulanacak anestezi konusunda karar verilirken ve yenidoğan hemşireleri tarafından doğum sonrası bebeklerin tartı izlemi yapılırken bu bulgu da göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the effects of mode of delivery on newborn physiological weight loss.Materials and Methods: 722 term, healthy, single, breast fed neonates who were born in a private hospital in Istanbul in 2010 were included in the study. Demographic characteristics of infants were derived from the hospital's digital archive system retrospectively and their effects on the physiological weight loss were examined.Results: Mean weight loss in all newborns during the first 3 days was 6.8%. Gender, gestation, number and the season of birth did not affect this weight loss. On the first day the weight loss observed in babies delivered by cesarean section (CS) was higher than the ones delivered vaginally (-128.29 ± 55.06 vs. -86.43 ± 51.77, p=0.000). Babies born to mothers who were 35 or older lost more weight than the babies born to mothers under 35 (-125.61 vs -111.88 ± 55.7 ± 59.8, p=0.003). However, CS ratio was higher among women over 35 years of age (77.7% vs. 67.8%, p=0.009) and increased weight loss observed in these infants was thought to be due to this high ratio of CS. While the anesthesia used during vaginal delivery did not influence the weight loss, the weight loss of babies who were delivered by CS with general anesthesia was more than the babies delivered by CS with combined spinal anesthesia (-232.97 vs -246.8, p=0.029).Conclusion: Delivery by CS is the most important factor affecting the weight loss in neonates. General anesthesia increased this weight loss further. This finding should be taken into consideration while deciding on the mode of delivery, the type of anesthesia used and during the follow up of weight loss by the newborn nurses.