Sağlıklı term yenidoğanlarda postnatal ilk 7 gün fizyolojik tartı kaybı ve etkileyen faktörlerin prospektif incelenmesi
Physiological weight loss and influencing factors in healty term newborns during the week of life
- Tez No: 914853
- Danışmanlar: DOÇ. DİDEM ARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda term sağlıklı yenidoğan bebeklerde postnatal ilk 7 gün tartı kaybını ve etkileyen risk faktörlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu prospektif çalışmaya, hastanemizde Ağustos 2024- Ekim 2024 tarihleri arasında 37 6/7- 41 6/7 gestasyon haftasında doğan sağlıklı 230 term bebek dahil edilmiştir. Bebeklerin neonatal ve maternal demografik verileri kaydedilmiştir. Beslenme ile ilgili bilgiler annelerden ve laboratuvar tetkikleri ise hasta dosyalarından elde edilmiştir. Bebekler postnatal 2., 3. ve 7. günlerde değerlendirilerek tartı ve tartı kayıpları kaydedilmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza 107'si (%46.5) kız 123'ü (%53.5) erkek olmak üzere 230 term bebek dahil edildi. Bebeklerin ortalama gestasyon haftaları 38,95±1,20 hafta, doğum ağırlığı ortalamaları ise 3280,63±412,16 gram idi. Olguların 101'i (%43,9) normal spontan doğum ile,129'u ise (%56,1) sezaryen ile doğmuştu. Ortalama anne yaşı 29,03±6,03 yıl olarak bulunurken, annelerin 62'sinin (%27) nullipar ve 168'inin (%73) multipar olduğu saptandı. Elli bir annenin (%22,2) emzirme eğitimi aldığı görüldü. Yüz yirmi yedi bebeğin (%55,2) ilk 1 saat içinde, 86 bebeğin (%37,1) 1 saat ile 2 saat arasında ve 17'nin ise (%7,4) 2.saatten sonra ilk kez emzirildiği saptandı. Postnatal 24. Saatte olguların 213'ü (%92,6) sadece anne sütü ile beslenirken, bu oran 48. saatte (%90), postnatal 7. günde ise %91,3 olarak bulundu. Postnatal 24.,48.saatte ve 7. günde ortalama vücut ağırlığı kaybı oranı sırasıyla %2,7, %4,98 ve % (-) 1,60 olarak saptandı. Cinsiyete göre yapılan değerlendirmede postnatal 24. ve 48. saatte vücut ağırlığı kaybı yüzdesi açısından anlamlı fark saptanmazken (p>0,05, p>0,05), postnatal 7. gündeki vücut ağırlığı kaybı yüzdesi açısından anlamlı fark mevcut idi (p=0,008); 7.günde erkek bebeklerde doğum tartısını yakalama yüzdesi daha yüksek idi. Olgular doğum yöntemine göre değerlendirildiğinde; postnatal 24. saatte vücut ağırlığı kaybı yüzdesi açısından anlamlı fark saptanmazken (p>0,05), postnatal 48. saat ve 7. gündeki vücut ağırlığı kaybı yüzdesi açısından anlamlı fark saptandı (p=0,003, p=0,006). 48.saat tartı kaybı yüzdesinin sezaryen ile doğan bebeklerde daha fazla olduğunu ve normal doğan bebeklerde 7. gün doğum tartısına ulaşma oranının daha yüksek olduğunu tespit ettik. Multipar annelerin bebeklerinde 24.,48. saat ve 7.
Özet (Çeviri)
AIM: Our study aimed to investigate weight loss during the first seven days of life and associated risk factors in healthy term newborns. MATERIALS AND METHODS: This prospective study included 230 healthy term newborns born between 37 6/7 and 41 6/7 weeks of gestation at our hospital between August 2024 and October 2024. Neonatal and maternal demographic data were recorded. Nutritional characteristics were obtained from the mothers, and laboratory data were retrieved from patient records. Newborns were evaluated on postnatal 2nd, 3rd, and 7th days, and their weight and weight loss were documented. RESULTS: The study included 230 term newborns; 107 females (46.5%) and 123 males (53.5%). The mean gestational age was 38.95 ± 1.20 weeks, and the mean birth weight was 3280.63 ± 412.16 grams. Of the newborns, 101 (43.9%) were delivered vaginally, and 129 (56.1%) by cesarean section. The mean maternal age was 29.03 ± 6.03 years, with 62 mothers (27%) being nulliparous and 168 (73%) multiparous. Additionally, 51 mothers (22.2%) had been informed about breastfeeding. Regarding the timing of the first breastfeeding, 127 newborns (55.2%) were breastfed within the first postnatal hour, 86 (37.1%) between 1st and 2nd postnatal hours, and 17 (7.4%) after the second postnatal hour. At 24 hours postnatally, 213 newborns (92.6%) were exclusively breastfed; this rate was 90% at 48 hours and 91.3% on day 7. The average weight loss percentages at 24 and 48 hours, and on day 7, were 2.7%, 4.98%, and (-)1.60%, respectively. When analyzed by gender, there was no significant difference in weight loss percentage at 24 and 48 hours (p>0.05, p>0.05). However, a significant difference was observed on day 7 (p=0.008), with male newborns having a higher catch up percentage to birth weight. In terms of delivery mode, no significant difference in weight loss percentage was found at 24 hours (p>0.05); however, significant differences were noted at 48 hours and on day 7 (p=0.003, p=0.006). Newborns delivered via cesarean section exhibited a higher weight loss percentage at 48 hours, whereas those born vaginally achieved birth weight recovery more rapidly by day 7.