Canlıdan canlıya karaciğer transplantasyonu sonrası biliyer komplikasyon gelişen vakalarda endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP) sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evelaluation of the ercp results of biliary complications after living liver transplantation patients
- Tez No: 329135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN MUHİP MURAT HARPUTLUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Karaciğer transplantasyon hastalarında biliyer komplikasyonlar morbidite ve mortalitenin önemli sebepleridir. Bu durumlarda her ne kadar endoskopik tedavi modaliteleri yaygın olarak kullanılsa da özellikle canlıdan yapılan karaciğer transplantasyonlarında bu tekniklerin etkinliği henüz gösterilememiştir. Biz canlıdan karaciğer transplantasyonu sonrası biliyer komplikasyon gelişen hastalarda ERCP sonuçlarını sunmayı amaçladık. Materyal ve metod: Merkezimizde Mart 2002 ile Ağustos 2012 tarihleri arasında canlıdan karaciğer transplantasyonu yapılan 654 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Biliyer komplikasyonlu hastaların biliyer komplikasyon tipini ve ERCP tedavi prosedürlerini inceledik. Bulgular: 654 hastanın 138?ine (%21.1) ERCP yapıldı. 12 hastada (%8.69) safra kanalı geçilemedi ve perkütanöz girişimler tercih edildi. 80 hastada (%63.5) striktür, 22 hastada (%17.5) kaçak, 10 hastada (%7.9) taş + striktür, 11 hastada (%8.8) striktür + kaçak, 3 hastada (%2.4) taş gözlendi. Bütün striktürler anastomotikti. 28 hastada (%22.2) anastomotik striktür geçilemedi. 64 hastaya (%50.8) plastik stent yerleştirildi. Stent öncesi 38 hastaya (%30.1) buji dilatasyon ve 1 hastaya (%0.8) balon dilatasyon uygulandı. 17 hastada (%13.5) yalnızca sfinkterotomi yapıldı. 6 hastaya (%4.7) nazobiliyer kateter yerleştirildi. Safra taşları 13 hastada (%10.3) balonla taş ekstraksiyonu ile çıkarıldı. Sonuç olarak ERCP bazlı tedavi yönetimleri 138 hastanın 98?inde (%71.0) başarıyla sonuçlandı. Sonuç: Canlıdan karaciğer nakillerinde biliyer komplikasyonlar yaygın olarak görülür ve endoskopik müdaheleler bu komplikasyonları etkin tedavisidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Biliary complications are an important cause of morbidity and mortality in liver transplantation patients. Although endoscopic treatment modalities have been widely used in this setting, efficiency of these techniques has not yet been established, especially after living donor liver transplantation (LDLT). We aimed to present endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) results in patients with biliary complications after LDLT. Materials and methods: Between March 2002 and August 2012, a total of 654 patients underwent LDLT at medical center were retrospectively evaluated. We investigated the results of patients with biliary complications for type of biliary complication and ERCP treatment procedures. Results: ERCP was performed in 138 (21.1%) of 654 patients. Common bile duct cannulation were not achieved in 12 (8.6%) patients and referred to percutanous procedures. Stricture was observed in 80 (63.5%), leak in 22 (17.5%), stone 3 (2.4%) . All strictures were anastomotic. In 28 patients (22.2%), anastomotic stricture was not passed. We inserted plastic stent in 64 patients (50.8%). In 38 patients (30.1%) bougie dilation and in one patient (0.8%) balloon dilation were performed only sphincterotomy. In 6 patients (4.7%), we inserted nasobiliary catheter. Biliary stones were removed with stone extraction balloon in 13 patients (10.3%). As result, ERCP-based treatments were successfully performed in 98 (71.0%) of 138 patients. Conclusion: Biliary complications are common after LDLT and endoscopic interventions are effective for treatment of these complications.