Deneysel tıkanma sarılığı modelinde l-karnitin'in bakteri translokasyonu üzerine etkleri
L-carnitine effects of bacterial translocation; in an experimental model of obstructive jaundice
- Tez No: 329151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BARUT, YRD. DOÇ. DR. MEHMET ZAFER SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
DENEYSEL TIKANMA SARILIĞI MODEL?NDE L-KARNİTİN?İN BAKTERİ TRANSLOKASYONU ÜZERİNE ETKİLERİ Tıkanma sarılığında bakteriyel translokasyon gelişmektedir. Bakteriyel translokasyon; tıkanma sarılığında mortalite ve morbiditenin artışıdan sorumlu önemli bir faktördür. Tıkanma sarılığında bakteriyel tranlokasyonun etkisinin artmasında en önemli faktör endotoksemidir. Fizyopatolojik değişikliklerin olmasında önderlik eden endotoksemi birçok sistemi aktive ederek IL-1,IL-6,IL-8,TNF- alfa gibi sitokinleri artırır. Bu inflamatuvar süreç kontrol edilemezse multiorgan disfonksiyonuna, respiratuvar distress sendromuna ve ölüme yol açar. Bu çalışmada deneysel tıkanma sarılığı modeli geliştirilen ratlarda L-karnitinin bakteriyel translokasyonunu önleme etkinliği araştırılmıştır. Otuz sekiz adet Wister Albino grubu erkek rat, rastgele seçilerek 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubu( n=8) `na sadece laparotomi yapıldı. Tıkanma sarılığı grubu (n=15) `na ise koledok bağlanarak sarılık oluşturuldu. Tıkanma sarılığı+ L- karnitin grubu(n=15)?na ise koledok bağlanıp sarılık oluşturularak 10 gün boyunca günde 1 kez 50 mg/kg dozundan l-karnitin kuyruk veninden verildi. Çalışmanın 1. ve 10. günlerinde biokimyasal parametreler için 1 cc kan alındı.10. gününde kan ve doku kültürleri için kan, mezenter lenf doku, dalak ve karaciğerden doku örnekleri alındı. Yine 10. günde histopatolojik değerlendirme için karaciğerden doku örneği alındı. 10. gün sonunda ratlar sakrifiye edildi. Biyokimyasal parametrelerden IL-6, IL-8, TNF-alfa ve CRP çalı?ıldı. Mikrobiyolojik olarak 1. ve 10. günlerde kan ve doku örneklerinde üreme olup olmadığı çalışıldı. Histopatolojik olarak ise karaciğerde olması beklenen değişikler incelendi. Biyokimyasal parametrelerden; tıkanma sarılığı ve tıkanma sarılığı + L-karnitin grubu karşılaştırılınca İL8 de ki fark istatistik olarak anlamlı bulunmu?tur. Mikrobiyolojik olarak 1. ve 10. gündeki kültür sonuçları incelendiğinde tıkanma sarılığı ve tıkanma sarılığı+l-karnitin gruplarında kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı değişiklikler saptandı. Özellikle tıkanma sarılığı ve tıkanma sarılığı+ L-karnitin gruplarında; kan ve karaciğer doku kültürlerinde üreme olup olmama açısından anlamlı farklar saptandı. Karaciğerin histopatolojik incelenmesinde safra duktal proliferayosyonu ve portal inflamasyonunda tıkanma sarılığı ve tıkanma sarılığı+l-karnitin gruplarında kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı değişiklik saptandı. Steatozda ise tıkanma sarılığı+l-karnitin grubunda kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı değişiklik saptandı. Siroz oluşumunda ise gruplar arası istatiksel olarak anlamlı değişiklik saptanmadı. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar göstermiştirki; tıkanma sarılığında gelişen bakteriyel translokasyonun önlenmesinde bir antioksidan olan L-karnitinin biyokimyasal ve mikrobiyolojik olarak kısmi etkisi vardır. Histopatolojik olarak ise etkisi saptanamamıştır.Tıkanma sarılığında bakteriyel translokasyonu önlemede L-karnitin?in etkinliğinin gösterilebilmesi için daha fazla sayıda ratla ve daha uzun süreli bir çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
L-CARN?T?NE EFFECTS OF BACTER?AL TRANSLOCAT?ON; ?N AN EXPER?MENTAL MODEL OF OBSTRUCT?VE JAUND?CE Bacterial translocation is developed in obstructive jaundice. Bacterial translocation is an important factor for increasing mortality and morbidity in obstructive jaundice. The most important factor in increasing the effect of bacterial translocation in obstructive jaundice is endotoxemia. Endotoxemia, that lead of phatophysiologycal changes, increase cytokines such as IL-1, IL-6, IL-8 and TNF-alpha by activating of many systems. If these inflammatory process can not be controlled, cause multi-organ dysfunction, respiratory distress syndrom and death. In this study, we evaluated efficacy of L-carnitine to prevent bacterial translocation in rats which developed in experimental obstructive jaundice. Thirty eight, male, wister albino rats were randomly divided into three groups. Laparotomy was performed the control group (n=8). Jaundice was generated by connecting the common bile duct for obstructive jaundice group(n=15). For obstructive jaundice+ L- carnitine group, after jaundice was generated by connecting the common bile duct, once a day for 10 days to 50 mg/kg dose of l-carnitine was given by tail vein. 1cc blood samples were taken in the first and tenth days for the biochemical parametres. Blood, mesenteric lymph tissue, spleen and liver tissue samples were taken in the tenth day for blood and tissue cultures. Also, liver tissue samples were taken in the tenth day for histopathological evaluation. At the end of the tenth day, rats were sacrified. IL-6, IL-8, TNF-alpha and CRP were studied for biochemical parameters. Reproduction or no-reproduction were studied in blood and tissue samples which was taken from the first and tenth days for microbiologycal evaluation. Changes, which were expected in the liver, were researched for histopathological evaluation. For biochemical parameters; the differences in IL-8 was found to be statistically significant in rats Obstructive jaundice group compared with Obstructive jaundice + L-Karnitin group Analyzing the results of the firsth and the tenth days of microbiologycal culture, statistically significant changes were determined Obstructive jaundice and Obstructive jaundice + L-Carnitine group compared with control group. In particular groups of Obstructive jaundice ana Obstructive jaundice + L-Carnitine, statically significant differences were determined reproduction or nonreproduction in blood and tissue cultures. Evaluating bile duct proliferation and portal inflammation in the histopathologycal examination of the liver, statistically significant changes were determined Obstructive jaundice and Obstructive jaundice + L-Carnitine group compared with control group. There was no statistically significant difference between the groups in the development liver cirrhosis. The results of this study showed that;for prevention of bacterial translocation in obstructive jaundice, L-Karnitin, which is an antioxidant, has a partial effect of 45 biochemical and microbiological,but there was no identified effect of histopathological.We need more and long term studies with a lot of rats for prevention of bacterial translocation in obstructive jaundice, to show on the efficacy of L-Carnitine, which is an antioxidant