Evre IB2-IIA (bulky) serviks kanserinde farklı tedavi modalitelerinin değerlendirilmesi
Assessment of different treatment modalities in stage IB2-IIA (Bulky) cervical cancer
- Tez No: 329256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BARIŞ GÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZETEvre IB2-IIA (Bulky) Serviks Kanserinde Farklı Tedavi Modalitelerinin DeğerlendirilmesiGiriş: Evre IB2?IIA (Bulky) serviks karsinomunun tedavisiyle ilgili belirsizlik sürmektedir. Bu çalışmada evre IB2?IIA (Bulky) olan serviks kanseri olgularının tedavi analizi yapıldı. Neoadjuvan kemoterapi sonrası radikal cerrahi ile Primer radikal cerrahinin etkinlikleri karşılaştırıldı.Materyal ve Metot: 2002-2009 yılları arasında evre IB2?IIA (Bulky) serviks kanseri tanısı alıp tedavi edilen 50 hastaya ait tıbbi veriler retrospektif olarak değerlendirildi. Radikal cerrahi grubunda hastalara radikal histerektomi + bilateral pelvik + paraaortik lenfadenektomi yapıldı. Neoadjuvan kemoterapi grubunda hastalara cisplatin/topotecan ve paclitaxel/carboplatin kemoterapi kombinasyonlarından biri verildi ve ardından radikal cerrahi uygulandı. Çalışmada her iki grup kendi içinde değerlendirildi ve yaşam süreleri üzerine etkili prognostik faktörler belirlenerek, sağkalım açısından gruplar karşılaştırıldı. Sonuçlar arasında istatistiksel önem düzeyi için p değeri
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAssessment of Different Treatment Modalities in Stage IB2-IIA (Bulky) Cervical CancerObjective: Uncertainty of the treatment of stage IB2-IIA (Bulky) cervical cancer is still continuing. In this study, an analysis of stage IB2-IIA (Bulky) cervical cancer is made. The efficacy of Neoadjuvant chemotherapy after radical surgery and primary radical surgery is investigated.Material and Methods: Medical data of 50 patients who were diagnosed with stage IB2-IIA (Bulky) cervical cancer and treated between 2002-2009 were retrospectively assessed. In the radical surgery group, radical hysterectomy + bilateral pelvic + para-aortic lymphadenectomy was performed. In the neoadjuvant chemotherapy group, a combination of cisplatin/topotecan or paclitaxel/carboplatin was given to the patients and then radical surgery was performed. Both of the groups were evaluated individually. Prognostic factors were determined and survival were compared between the groups. P value was taken