Karaciğer spesifik mikro-RNA 122'nin hepatoselüler karsinomadaki yeri ve önemi
The importance of miR-122 in patients with hepatocellular carcinoma
- Tez No: 329255
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT ÜMRAN SANDIKÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giri? ve Amaç: Hepatoselüler karsinomanın erken evrede saptanması prognoz ve hasta yönetimi açısından çok önemlidir. Hepatoselüler karsinomayı erken aşamada tespit edecek ideal bir marker henüz yoktur. MicroRNA-122, Hepatoselüler karsinoma?da anlamlı olabilecek yeni bir biyomarker olabilir.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi, Balcalı Hastanesinde 2011-2012 yıllarında tedavi gören 43 hepatoselüler karsinoma hastasının ve 43 sağlıklı kontrol grubunun serumunda real time-PCR metodu kullanılarak microRNA-122 düzeyleri saptandı.Bulgular: Hepatoselüler karsinomalı hasta grubunun serum miR-122 değerikontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu.( hasta grubu ort.: 0,030173±0,053, kontrol grubu ort.: 0,00493±0,015, p
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: It is very important to determine hepatocellular carcinoma at an early stage for prognosis and patient management. There is still no ideal marker to detect hepatocellular carcinoma at early stage. MicroRNA-122 may be a novel biomarker for hepatocellular carcinoma.Materials and methods: This study was performed in 2011-2012 at Cukurova University, Faculty of Medicine, Balcalı Hospital with 43 hepatocellular carcinoma and 43 control patients. The peripheral blood was collected from patients and controls. MicroRNA-122 levels were determined by using real-time-PCR method.Results: Serume miR-122 amount in hepatocellular carcinoma group was significantly higher than the level found in the control group.