Siproteron asetat uygulaması ile gelişen testis zedelenmesinin giderilmesinde anjiyotensin dönüştürücü enzim İnhibitörü ilaçların etkisi ve adjuvan LH uygulamasının yeri
Cyproteron Acetat-Induced testiculer injury: Prevention with adjuvant LH replacement therapy and reversal with İnhibitors of angiotensin converting enzyme
  1. Tez No: 329257
  2. Yazar: EYÜP DİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİN ÖZYAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Antiandrojenler ileri evre prostat kanserinin tedavisi yanında günümüzde daha genç yaştaki hastalarda farklı endikasyonlarla kullanılabilmektedir. Ratlarda, farklı antiandrojenlerin erkek üreme organlarına etkileri incelenmiş ve siproteron asetatın testis zedelenmesine neden olduğu ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, siproteron asetata bağlı testis zedelenmesinin önlenmesinde adjuvan LH replasmanının yeri ve oluşmuş zedelenmenin giderilmesine anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerinin etkisini incelemek amaçlanmıştır.Her biri 8 denek barındıran 5 grup oluşturulmuştur. Grup 1 ve Grup 2(1- siproteron asetat ve SF, 2- siproteron asetat ve LH) deneklerinin 14 günlük uygulama sonrasında testis morfolojileri incelenmiştir. Grup 3, Grup 4 ve Grup 5 (3-siproteron asetat ve sonrasında SF, 4-siproteron asetat ve sonrasında lisinopril, 5-siproteron asetat ve sonrasında kaptopril) deneklerinin 14 günlük siproteron asetat uygulaması sonrası dönemde 30 gün süre ile verilen tedaviler sonrasında testis morfolojileri incelenmiştir.Siproteron asetat testis histolojisinde bozulmaya neden olmuştur, ancak adjuvan LH replasmanı ile zedelenme engellenebilmiştir. Zedelenmenin geri dönüşlü olduğu izlenmiş, fakat anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerinin etkisini ortaya koyabilecek veriler elde edilememiştir.Siproteron asetatın testiste geri dönüşü olan bir zedelenmeye neden olduğu ve bu zedelenmenin de adjuvan LH replasmanı ile engellenebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Antiandrogens are used in the treatment of metastatic prostatic carcinoma. They are nowadays used for various indications and younger age groups. The effects of antiadrogens on male sexual organs were investigate the role of adjuvant LH replacement therapy in preventing injury and the effects of angiotensin converting enzyme inhibitors on reversal of the injury.Five groups,consisting 8 rats each, were used. Rats in groups 1 and 2 were given cyproterone acetate plus SF or LH for 14 days. Rats in groups 3,4 and 5 were given cyproterone acetate for 14 days, and then were given SF or lisinopril or captopril for 30 days. At the end of administration, the testicles were excised and examined.Cyproterone acetate caused histopathological detoration in testes, where adjuvant LH replacement therapy could prevent the injury. Cyproterone acetate-induced testicular injuey was found to be reversible, but the study could not reveal any conclusion related to the effects angiotensin converting enzyme inhibitors.It was concluded that cyproterone acetate caused a reversible testiculer injury which could be prevented with adjuvant LH replacement therapy.