Spinal anestezi ile yapılan ortopedik protez operasyonlarında, midazolam infüzyonu yapılan ve yapılmayan hastalarda hemodinami erken kognitif fonksiyonlar ve anksiyete durumlarının değerlendirilmesi
Assessment of hemodynamic parameters, early cognitive functions and anxiety state in patients who underwent orthopedic prosthesis operation under spinal anesthesia and were and were not infused midazolam
  1. Tez No: 329260
  2. Yazar: AYHAN VEREP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ŞENEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Rejyonal anestezi, ortopedik cerrahi geçiren hastalarda sıklıkla kullanılan anestezi yöntemidir. Rejyonal anestezi sırasında hastaların bilinci açıktır. Hastaların büyük bir kısmı genellikle anksiyetelerinin azalması için cerrahi girişim sırasında uyumak isterler. Rejyonal anestezinin bu dezavantajını önlemede kullanılan yöntem, cerrahi girişim süresince hastalara çeşitli ajanlar ile sedasyon yapılmasıdır. Bu çalışmanın amacı, spinal anestezi altında ortopedik girişim geçirecek hastalarda Ramsey sedasyon skalasında sedasyon skoru 2 olacak şekilde sedasyon düzeyi sağlayacak sürekli infüzyon ile midazolam uygulanmasının kontrol grubuna göre perioperatif anksiyetenin giderilmesindeki etkinliği ile erken kognitif fonksiyonlar ve hemodinamik parametreler üzerine etkilerini değerlendirmektir. Bu çalışma ASA I, II sınıfından 60 hastada gerçekleştirildi. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Hastalar preoperatif anestezi hazırlama odasında Süreksiz Durumluluk Kaygı Envanteri (State Trait Inventory - STAI) ve Mini Mental Test ile değerlendirildi. İki gruba da 2,5 ml % 0,5 hiperbarik bupivakain ile spinal anestezi yapıldı. Spinal blok öncesi (BÖ), blok sonrası (BS) ve sedasyon uygulamasını takiben 1., 5. , 10. ,15. ,20., 30., 45., 60., 75. dakikalar ve operasyon çıkışı SAB , DAB , OAB , KAH , SS, SaO2 ve Ramsey sedasyon skoru kaydedildi . Operasyon bitiminde hastalar derlenme odasına alınarak, postoperatif 15. ve 60. dakikada Süreksiz Durumluluk Kaygı Envanteri (State Trait Inventory-STAI) ve Mini Mental Test ile değerlendirildi. Yan etkiler kaydedildi. Sonuç olarak, spinal anestezi altında ortopedik girişim geçiren hastalarda, sürekli midazolam infüzyonunun minimal yan etki kolay kontrol edilebilir sedasyon sağladığı ve perioperatif anksiyeteyi kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde azalttığı gösterildi. Bu sedasyon yöntemi gerek hastalar ve gerekse cerrahi girişimi yapan hekimler tarafından tatminkâr bulundu. Her iki grubun da intraoperatif hemodinamik stabilitesi normal değerlere yakın seyir izledi ve operasyon sonrası kognitif fonksiyonları preoperatif kognitif fonksiyonlara yakın değerde bulundu.
Özet (Çeviri)
Regional anesthesia is a commonly preferred method for patients who are undergoing orthopedic surgery. Patient is conscious during regional anesthesia. Most patients prefer absolute anesthesia during surgery in order to decrease anxiety. In order to avoid this disadvantage of regional anesthesia, sedation is induced with various agents throughout the surgical procedure. Aim of this study is to assess the efficiency of continuous infusion of midazolam, which ensures a sedation level corresponding sedation score of 2 on the Ramsey sedation scale, on eliminating perioperative anxiety in patients, who will undergo orthopedic operation under spinal anesthesia, in comparison with the control group and to evaluate effects on early cognitive functions and hemodynamic parameters. This study enrolled 60 ASA Class I and II patients. Patients were randomized into two groups. Patients were assessed with State Trait Inventory (STAI) and Mini Mental Test in preoperative anesthesia preparation room. Spinal anesthesia was induced with 0.5% hyperbaric bupivacaine 2.5 ml in both groups. SBP, DBP, MBP, HR, Respiration Rate, SaO2 and Ramsey sedation were recorded before spinal block (BB), after block (AB) and at 1, 5, 10, 15, 20, 30, 45, 60 and 75 minutes after sedative was administered and at the end of the operation. Patients were postoperatively transferred to the recovery room and they assessed with State Trait Inventory (STAI) and Mini Mental Test at 15 and 60 minutes. Side effects were recorded. In conclusion, it was demonstrated that continuous infusion of midazolam achieved controlled sedation with minimal side effect and significantly reduced perioperative anxiety in patients, who undergo orthopedic operation under spinal anesthesia, in comparison with the control group. This sedation method was considered as satisfactory by patients and surgeons. Intraoperative hemodynamic stability of both groups was close to the normal range and postoperative cognitive functions were almost similar with preoperative cognitive functions.