Kronik lenfositer lösemi ile IL-10, IL-17A, IL-17F ve TGFß1 gen polimorfizmleri arasındaki ilişki
Association of IL-10, IL-17A, IL1-7F, and TGFß1 gene polymorphisms with chronic lymphocytic leukemia
- Tez No: 329259
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLİT İKBAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Hematoloji, Moleküler Tıp, Genetics, Hematology, Molecular Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada, IL-10 geni -592A/C, IL-17A geni -197A/G , IL-17F geni 7383A/G ve TGFß1 geni +915G/C polimorfizmlerine ait genotip dağılımlarının ve allel sıklıklarının saptanması ve bu polimorfizmler ile KLL arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.Materyal ve Metot: 2011 Nisan ile 2012 Nisan dönemleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı'nda tanısı konulan ve klinik takibi yapılan yaşları 32 ile 84 arasında değişen 35'i erkek, 15'i kadın 50 KLL hastasından ve yapılan muayene ve tetkikler sonucu sağlıklı olduğu tespit edilen yaşları 45 ile 75 arasında değişen 35'i erkek, 15'i kadın 50 bireyden alınan periferik venöz kandan DNA izole edilmiş ve PCR-RFLP yöntemi ile ilgili genotipleri belirlenmiştir. Rastgele örneklerden yapılan DNA dizi analizi ile PCR-RFLP yöntemi konfirme edilmiştir.Bulgular: IL-10 geni -592A/C, IL-17A geni -197A/G , IL-17F geni 7383A/G ve TGFß1 geni +915G/C polimorfizmleri için saptanan genotip dağılımları ve allel sıklıkları açısından hastalar ile kontrol grubu arasında bir fark saptanmamıştır. Bu polimorfizmlerin hasta tanı yaşı, tanı anında lenfosit sayısı, IgG, IgA ve IgM seviyeleri, FISH bulguları ve hastaların klinik evresi gibi klinik ve laboratuvar özellikleri üzerindeki etkisi incelendiğinde, TGFß1 geni +915GC genotipi ile trizomi 12 arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Ayrıca kadın hastalarda IL-17A -197AG genotipi sıklığı erkek hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha fazla saptandı.Sonuç: IL-10 geni -592A/C, IL-17A geni -197A/G , IL-17F geni 7383A/G ve TGFß1 geni +915G/C polimorfizmleri ile KLL riski arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamakla birlikte; TGFß1 geni +915GC genotipinin, normal karyotipe göre daha uzun sağ kalımın görüldüğü trizomi 12 ile ilişkili olabileceği, ayrıca, IL-17A -197AG genotipine sahip kadınların aynı genotipe sahip erkeklere göre daha fazla KLL riskine sahip olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to determine the distributions of genotypes and allele frequencies of IL-10 (-592A/C), IL-17A (-197A/G), IL-17F (7383A/G) and TGFß1 (+915G/C) polymorphisms and revealed association between chronic lymphocytic leukemia and these polymorphisms.Materials and Methods: We isolated DNA from peripheral blood and genotyped the SNPs of IL-10 (-592C/A), IL-17A (-197A/G), IL-17F (7383A/G) and TGFß1 (+915G/C) by using polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) analysis in 50 CLL patients and 50 healthy controls.Results: The distributions of genotypes and alleles in CLL patients and healthy controls were compared. There wasn?t statistically significant relationship between susceptibility to CLL and IL-10 (-592A/C), IL-17A (-197A/G) , IL-17F (7383A/G) and TGFß1 (+915G/C) polymorphisms. Also we investigated the association between these polymorphisms and clinical characteristics and laboratory findings of patients, such as age at diagnosis, gender, lymphocyte count, Rai stage, FISH findings. Patients with TGFß1(+915GC) genotype have a higher frequencies of trisomy 12. And, female patients have a higher incidence of IL-17A (-197AG) genotype than male patients.Conclusions: In conclusion, our data don?t support the role of IL-10 (-592A/C), IL-17A (-197A/G), IL-17F (7383A/G) and TGF?1 (+915G/C) polymorphisms for CLL susceptibility. However, TGFß1 +915GC is found associated with trisomy 12 which is predisposed to longer overall survive compared to the normal karyotype. And females with IL-17A -197AG genotype should be more susceptible to the CLL compared to the males with IL-17A -197AG genotype.