Ratlarda geçici anevrizma klibine bağlı karotis damar hasarı üzerine pirasetamın histopatolojik etkileri
The histopathological effects of piracetam on carotis vasculary injury after temporary aneurysm clipping in a rat model
  1. Tez No: 329261
  2. Yazar: LEVENT GEDİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Biz bu çalışmamızda geçici anevrizma klibine bağlı olarak gelişen vasküler hasarların azaltılmasında veya önlenmesinde pirasetamın etkinliğini ölçmeyi amaçladık. Bu amaçla 35 adet dişi rat üzerinde çalışma yapıldı. Ratlar 5 gruba ayrıldı. 4 grupta sağ A.carotis communis'lere Yaşargil düz geçici anevrizma klibi uygulandı ve 4. ve 5. gruplarda kliplemeye ilaveten 3 gün boyunca pirasetam ilacı uygulandı. Endotel ve damar düz kas tabakası histopatolojik olarak incelenerek sınıflandırıldı. Sonuçta geçici anevrizma kliplemesine bağlı olarak meydana gelen endotel ve damar düz kas tabakasında hasarı önlemeye ya da hafifletmeye yönelik pirasetam uygulaması istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.Anahtar Kelimeler : Geçici anevrizma klibi, A. Carotis communis, vasküler hasar, pirasetam, endotelial hasar, damar düz kas hasarı
Özet (Çeviri)
İn this study we evaluated effects of piracetam on preventing or reducing vascular damage induced a temporary clipping . For this purpose, studies were performed on 35 female rat . Rats were divided into 5 groups. Temporary Yaşargil aneuyrsm clip straight into 4 groups performed to right A.carotis communis and the 4 and 5 groups in addition clipping piracetam medication adminestered for 3 days. Examined histopatologically classified as endothelial and vascular smooth muscle layer . As a result, which result from temporary aneurysm clipping endothelial and vascular smooth muscle layer to prevent or alleviate the damage was not statistically significant for the application of piracetam.Key words : Temporary aneurysm clip, A.Carotis communis, vasculary damage, piracetam , endothelial damage, vasculary smooth muscle damage