I0(N)kongrüans alt grubunun alt yörüngesel grafları
Suborbital graphs of the congruence subgroup I0(N)
  1. Tez No: 329323
  2. Yazar: DUYGU BIYIKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN KADER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada I0(N)kongrüans alt grubunun yapısı incelendi. Birinci bölümde, konuyla ilgili kısa bir tarihçe verildi. İkinci bölümde Öklid olmayan kristalize grupların yapısı irdelendi.PSL(2,IR), - Modüler grubu, kongrüans alt gruplarının bazı özellikleri ve temel bölgeler, graf teori, imprimitif hareket ile ilgili ihtiyaç duyduğumuz temel tanımlar verildi.. Üçüncü bölümde I0(N)nin transitif olarak ettiği bir yörünge bulundu.I(N)nin alt yörüngesel graflarında kenar şartları belirlendi ve bundan faydalanılarak alt yörüngesel grafın kendisiyle eşleşmiş kenar ve üçgen ihtiva etmesi için gerek ve yeter şartlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the structure of the congruence subgroup I0(N)is examined.In the first chapter, a brief history is given on the subject. In the second chapter, the structure of Non-Euclidean Crystalllographic Groups is discussed and some properties of PSSL(2,IR), -Modular group, congruence subgroups and also the preliminary definitions we require for fundamental domains, graph theory and imprimitive action are given. In the third chapter, an orbit which I0(N)acts on transitively is found. Then we obtained edge conditions in suborbital graphs of I(N)and by using them necessary and sufficient conditions for which the suborbital graph contain self-paired edge and the triangle are obtained.