İkili ve üçlü metalik alaşımların doğrusal katılaştırılması ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
The directional solidification of binary and ternary metallic alloys and investigation the physical properties of them
  1. Tez No: 329342
  2. Yazar: MEVLÜT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÇADIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tez çalışmasında; Zn-Al, Pb-Sb, Sn-Ag, Bi-Zn-Al ikili ve üçlü alaşımları vakumlu eritme fırını ve döküm fırını kullanılarak hazırlandı. Daha sonra numuneler sabit bir katılaştırma hızında (V), farklı sıcaklık gradyentlerinde (G) ve sabit bir sıcaklık gradyentinde, farklı katılaştırma hızlarında Bridgman tipi doğrusal katılaştırma fırınında yukarı yönlü doğrusal katılaştırıldı. Mikroyapı parametrelerinin katılaştırma parametrelerine (G, V) bağımlılığı tespit edildi. Alaşımların mekanik (mikrosertlik ve gerilme dayanımı) testleri yapıldı ve mekanik özelliklerin mikroyapı ve katılaştırma parametrelerine bağımlılığı incelendi. Katılaştırma parametrelerindeki artışın mikroyapıyı küçülttüğü, bunun sonucunda da mikrosertlik (HV) ve gerilme dayanımını arttırdığı tespit edildi. Alaşımların özdirenç ölçümleri standart dört nokta yöntemi ile yapıldı ve özdirencin sıcaklık katsayıları hesaplandı. DSC analizleri ile entalpi ve özısı değerleri belirlendi. Bu çalışmadaki deneysel sonuçların mevcut teorik modellerle ve literatürde bulunan ikili ve üçlü alaşımlar için elde edilmiş deneysel sonuçlarla iyi uyum içinde olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the Zn-Al, Pb-Sb, Sn-Ag, Bi-Zn-Al binary and ternary alloys have been prepared by using vacuum melting furnace and casting furnace. Then samples have been directionally solidified upwards with a constant growth rate (V) at different temperature gradients (G) and with a constant temperature gradient at different growth rates in a Bridgman type directional solidification furnace. The dependency of microstructure parameters ? on solidification parameters (G, V) were determined. The mechanical tests of the alloys (microhardness and tensile strength) were performed and the dependency of mechanical properties on microstructure and solidification parameters were investigated. It has been found that the increases of the solidification parameters refines the microstructure, as a result of this the microhardness (HV) and the tensile strength increases. The resistivity measurements of the alloys were performed by the standard four-point probe method and the temperature coefficients of the resistivity were calculated. The enthalpy and the specific heat values were determined by the DSC analysis. It was seen that the experimental results of this study are in a good agreement with the current theoretical models and the previous experimental results obtained for binary and ternary alloys in literature.