Hastane süreçlerinin yalın yöntemler ile iyileştirilmesi
Improvement of healthcare processes by lean techniques
  1. Tez No: 329375
  2. Yazar: DUYGU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL EMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Artan rekabet ortamında her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de hastaneler öne çıkmak için farklı teknikler kullanmalıdırlar. Rekabetin temeli, nitelikli sağlık hizmetini en az maliyetle hastalara tam zamanında sunabilmektir. Bu nedenle hastanelerin hem hızla gelişen teknolojiyi kullanabilmeleri, hem de özellikle 2000'li yıllarda A.B.D.'de başlayıp, giderek sağlık hizmetleri maliyetinin yükseldiği tüm gelişmiş ülkelerin de ilgisini çeken ?yalın? sağlık hizmetleri konusunda gayret sarf etmeleri gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, ?yalın? sağlık hizmetlerinin Türkiye'de bir üniversite hastanesinde uygulanabilirliği ele alınmış ve sistemli bir yaklaşım önerilmeye çalışılmıştır. Uygulamada, üniversite hastanesinin faturalandırma ve hasta tedavi süreçlerinin iyileştirilmesi amacıyla yalın dönüşüm tekniklerini içeren bir yaklaşım geliştirilmiştir. Tedavi giderlerinin faturalandırma sürecinin yalın dönüşüm uygulama adımları sırasıyla değer katmayan faaliyeti bulma, işleri standartlaştırma, problemlerin kök nedenlerinin proaktif analizi ve hatasızlaştırmadır. Hasta tedavi süreçlerinin yalın dönüşüm uygulama adımları sırasıyla süreç akış diyagramı oluşturma, süreçlerde kaizen çalışması yapma ve hasta memnuniyet anketleri düzenlemedir. Üniversite hastanesinde uygulanan bu yalın dönüşüm ile faturalandırma sürecinde kaliteden ödün vermeden maliyetlerin ve risklerin düşürülüp, verimliliğin artırılması sağlanmaya çalışılarak hastanenin uzun vadede daha kuvvetli bir mali yapıya sahip olması sağlanmış ve hasta tedavi süreçlerinde ise hasta memnuniyetini, hizmet kalitesi ve verimliliğinin arttırılması konusunda ölçülebilir kazanımlar elde edilmiştir. Uludağ Üniversitesi Atatürk Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde pilot proje olarak yapılan bu çalışma, Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde başlatılan geniş kapsamlı yalın hastane projesinin hayata geçirilmesine de öncülük etmiştir.
Özet (Çeviri)
As the practice followed in many sectors trying to survive in competitive environments, contemporary management techniques should be utilized at hospitals to be prominent among other health care providers. The basis of competition is to provide high-quality and on time healthcare services at minimum cost. For that reason, effort should be spent for adaptation of ?lean? healthcare services which has been highly praised by those who has practiced it initially in U.S.A. but recently in other countries where healthcare services are costly. In this thesis work, the applicability of a ?lean? healthcare practice at a university hospital has been investigated and proposed a systematics for practice of lean techniques. In practice, the patient treatment processes and the invoicing process of treatment costs has been chosen for improvement by lean transformation. With the contribution of all the staff involved in the process, lean transformation has been undertaken by the following steps: the identification of non-value added activities, the standardization of tasks, finding proactive solutions for the problems and mistake-proofing of the processes. The respective steps for the patient treatment processes are drawing of process flow charts, making patient surveys and doing kaizen studies. As a result of implementing the lean transformation, not only the goal of establishing a strong financial structure with reduced costs and risks and increased efficiency in the long run has been achieved but also the goal of increasing the patient satisfaction, service quality and efficiency in patient treatment processes is achieved. This study which had been done successfully within the Atatürk Rehabilitation Application and Research Center of Uludağ University, also shed light to the initialization of a more comprehensive lean hospital project within the mother institute, Uludağ University Healthcare Application and Research Center.