Acil serviste hiperkalsemi tespit edilen hastaların demografik-klinik özellikleri
- Tez No: 983141
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK GOGAS YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Acil serviste hiperkalsemi, sık karşılaşılan elektrolit bozukluklarından biridir ve çoğunlukla maligniteler ile primer hiperparatiroidi başta olmak üzere ciddi sistemik hastalıkların ilk bulgusu olarak karşımıza çıkabilir. Bu çalışmanın amacı, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne başvurusunda hiperkalsemi saptanan hastalarda demografik özelliklerin, başvuru semptomlarının, laboratuvar bulgularının, etiyolojik nedenlerin, uygulanan tedavi yöntemlerinin, hastanede kalış sürelerinin ve mortalite ile ilişkili faktörlerin ayrıntılı biçimde değerlendirilmesidir Yöntem: Çalışmaya 2021–2024 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine başvuran ve laboratuvar incelemelerinde hiperkalsemi saptanan toplam 157 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, başvuru semptomları, laboratuvar parametreleri, eşlik eden hastalıkları, etyolojik tanıları, uygulanan tedavileri, hastane yatış süresi ve taburculuk sonrası takip ve mortalite sonuçları retrospektif olarak hastane bilgi yönetim sistemi kayıtlarından incelenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS v27 programıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 68,24±12,58 yıl, kadın/erkek (n:80/77) dağılımı birbirine yakın bulunmuştur. En sık başvuru semptomları halsizlik ve bulantı-kusma olarak saptanmıştır. Etyolojik dağılımda malignite (%56,05; n = 88) ve primer hiperparatiroidi (%40,76; n = 64) ilk iki sırayı almıştır. Diğer nedenler arasında sarkoidoz (%1,91; n = 3) ve D vitamini intoksikasyonu (%5,09; n = 8) yer alırken, tanımlanamayan olgu oranı %0,64 (n = 1) olarak kaydedilmiştir.Malignite grubunun %15,28'ini (n = 24) hematolojik, %40,76'sını (n = 64) solid maligniteler oluşturmuştur. Solid maligniteler içinde en sık akciğer skuamöz hücreli karsinom (%26,56; n = 17), meme kanseri (%18,75; n = 12) ve renal hücreli karsinom (%15,62; n = 10) izlenmiştir. Hematolojik maligniteler arasında multipl miyelom (%70,83; n = 17) en yaygın tanı olarak kaydedilmiştir. En sık uygulanan tedavi izole intravenöz hidrasyon (%38,2; n = 60) olmuştur. Diğer öne çıkan tedavi yöntemleri paratiroidektomi (%19,75; n = 31) ve zoledronik asit (%18,47; n = 29) olarak belirlenmiştir. Daha düşük oranlarda kemoterapi (%11,46; n = 18), sinakalset (%5,73; n = 9), steroid (%1,91; n = 3) ve hemodiyaliz (%1,91; n = 3) tedavileri uygulanmıştır. Toplam mortalite oranı %44,6 (n = 70) olarak izlenmiştir. Maligniteye bağlı hiperkalsemisi olan olgularda mortalite oranı %92,85, primer hiperparatiroidi olgularında ise %9,4 olarak saptanmıştır. İleri yaş, erkek cinsiyet ve malignite varlığı bağımsız olumsuz prognostik faktörler olarak belirlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmada acil serviste hiperkalsemi saptanan hastalarda en sık izlenen etyoloji malignite olarak kaydedildi. Özellikle ileri evre solid tümörler ile ilişkili olgular, yüksek mortalite oranları ve kötü prognoz ile seyretmektedir. Buna karşılık primer hiperparatiroidiye bağlı hiperkalsemi, uygun cerrahi veya medikal tedavilerle sağkalımın belirgin şekilde iyileştirilebildiği bir durumdur. Çalışmamız, hiperkalsemi yönetiminde yalnızca semptomatik tedavilerin kısa vadeli biyokimyasal düzelme sağladığını; ancak uzun dönem sağkalımın etyolojiye yönelik girişimlerle anlamlı ölçüde değiştirilebildiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypercalcemia is a common electrolyte disturbance encountered in the emergency department and often represents the initial manifestation of serious systemic diseases, most notably malignancies and primary hyperparathyroidism. This study aimed to comprehensively evaluate the demographic characteristics, presenting symptoms, laboratory findings, etiological factors, treatment modalities, hospital length of stay, and mortality-related determinants in patients diagnosed with hypercalcemia upon admission to the Emergency Unit of Marmara University Faculty of Medicine. Methods: This retrospective study included 157 patients who presented to the Emergency Department of Marmara University Faculty of Medicine between 2021 and 2024 and were diagnosed with hypercalcemia based on laboratory findings. Demographic characteristics, presenting symptoms, laboratory parameters, comorbidities, etiological diagnoses, treatments administered, duration of hospitalization, and post-discharge follow-up and mortality data were retrieved from the hospital information management system. Statistical analyses were performed using SPSS version 27. Results: The mean age of the patients was 68.24 ± 12.58 years, with a nearly equal female-to-male ratio (80/77). The most frequent presenting symptoms were fatigue and nausea–vomiting. Among the etiological causes, malignancy (56.05%, n = 88) and primary hyperparathyroidism (40.76%, n = 64) were predominant, whereas sarcoidosis (1.91%, n = 3), vitamin D intoxication (5.09%, n = 8), and idiopathic cases (0.64%, n = 1) were rare.Of all malignancies, 15.28% (n = 24) were hematologic and 40.76% (n = 64) were solid tumors. The most frequent solid malignancies were lung squamous cell carcinoma (26.56%, n = 17), breast carcinoma (18.75%, n = 12), and renal cell carcinoma (15.62%, n = 10). Among hematologic malignancies, multiple myeloma (70.83%, n = 17) was the leading diagnosis. The most commonly applied treatment was isolated intravenous hydration (38.2%, n = 60), followed by parathyroidectomy (19.75%, n = 31) and zoledronic acid administration (18.47%, n = 29). Less frequent treatments included chemotherapy (11.46%), cinacalcet (5.73%), corticosteroids (1.91%), and hemodialysis (1.91%). The overall mortality rate was found to be 44.6% (n = 70). Mortality occurred in 92.85% of patients with malignancy-associated hypercalcemia and 9.4% of those with primary hyperparathyroidism. Advanced age, male sex, and presence of malignancy were identified as independent adverse prognostic factors. Conclusion: Malignancy was the most frequent etiology among patients presenting with hypercalcemia in the emergency department. Cases related to advanced-stage solid tumors were associated with markedly higher mortality rates and poor prognosis. In contrast, hypercalcemia secondary to primary hyperparathyroidism demonstrated significantly improved survival with appropriate surgical or medical management. The findings underscore that while symptomatic treatments may achieve short-term biochemical correction, long-term survival outcomes are substantially influenced by timely and etiology-specific therapeutic interventions.