Vergi Usul Hukukunda hata ve düzeltme
Error and the correction in Tax Procedure Law
  1. Tez No: 329376
  2. Yazar: NİHAN KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Vergi sistemimizde; vergilendirme işlemlerinin tüm aşamalarında vergi idaresi ve mükellef arasında vergiye ait hesaplarda ya da vergilendirmede yapılan hatalar nedeniyle eksik veya fazla vergi istenmesi ya da alınması durumunda vergi hataları ortaya çıkmaktadır. Vergi hatası ile ilgili taraflar arasında uyuşmazlığın yargı organlarına başvurulmadan, barışçıl yol olan idari aşamada çözümlenmesini sağlamak için düzeltme kurumu oluşturulmuştur. Bu konu hakkında Vergi Usul Kanunu'nda `vergi hatalarını düzeltme' başlığı altındaki 116.-126. maddeler arasında yasal hükümler bulunmaktadır.Bu çalışmada; vergilendirme işlemlerinin aşamaları, vergi hatası kavramı, unsurları ve grupları ile düzeltme konuları ayrıntılı olarak yasal düzenlemeler, uygulamalar, örnek olaylar ve Danıştay kararları eşliğinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The tax errors arise in the case of imposing the missing or extra tax because of the errors made in the accounts, or in taxation between the tax administration and taxpayer in at all stages of operations of taxation in the Turkish tax system. The regulatory authority institution was founded for ensuring the resolution the dispute between the sides on this matter at the stage of the administrative which is the peaceful way, without applying the judicial organs. There is legal provisions about this subject between the articles 116 and 126 which are under the title of correction of tax mistakes in the Tax Procedures Code.In this study; stages of the taxation processes, the concept of the tax error, its elements and the groups and topics of tax error correction will be examined with the to the legal regulations, applications, case studies and the decisions of the Council of State in detail.