FPGA ile veri gizleme uygulamaları
Data hiding applications with FPGA
- Tez No: 329377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yüksek lisans tez çalışmasında veri gizleme uygulamalarının FPGA platformu üzerinde gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. FPGA olarak Xilinx firmasına ait Spartan 3E geliştirme kartı seçilmiş ve FPGA geliştirme kartı üzerinde yer alan 2*16 satır LCD ekran kullanılmıştır.Tez çalışmasında öncelikle FPGA' in tarihler boyunca gelişimi, özellikleri ve avantajlarından bahsedilmiştir. Bununla birlikte donanım tanımlama dillerinden, tez çalışmasında kullanılan donanım tanımlama dili olan VHDL'in özellikleri ve avantajlarına detaylı biçimde yer verilmiştir. FPGA programlama temelleri ve Xilinx firması tarafından kullanıcılara sunulan ISE Design Suite 12.1 programı anlatılmıştır. Sonrasında veri gizleme çalışmalarının tarihi, alt dalları ve steganografinin öneminden bahsedilmiş ve veri gizleme yöntemleri birbirleriyle karşılaştırılmıştır.Son olarak, seçilen FPGA geliştirme kartı üzerinde üç farklı veri gizleme örneği gerçekleştirilmiş ve uygulama sonuçları LCD ekran üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master thesis is to perform a data hiding application with a FPGA platform. Xilinx Spartan 3E Development Kit was selected as a FPGA and 2*16 line LCD on the FPGA development card was used for display purposes.In this thesis, we initially mentioned the historical development, the features and the advantages of FPGAs. Additionally, the properties and the advantages of VHDL ,which is a hardware description language and used in this study, the basics of FPGA programming and Xilinx ISE Design Studio 12.1 programme were explained in detail. Then, the history and the sub-branches of data hiding applications and the importance of steganography were summarized and the data hiding methods were compared with each other.Finally, three different data hiding examples were implemented on the selected FPGA development card and the results were displayed on the LCD.