Sayısal görüntüye veri gömmek ve ayrıştırmak için FPGA tabanlı donanım modülü tasarımı
FPGA-based module design for embeding and recovering data into/from digital image
  1. Tez No: 309210
  2. Yazar: SERDAR KIRIŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada özel amaçlı Alan Programlanabilir Kapı Dizileri ( Field Programmable Gate Array FPGA) kullanılarak eski bir veri gizleme sanatı olan Steganografi tekniğinin en anlamsız bit (Least Significant Bit LSB) metodunun gerçekleştirilmesine yönelik modüller tasarlanmıştır. LSB metodu resimlerin kırmızı, yeşil, mavi ( Red, Green, Blue RGB) bileşenlerinin sayısal olarak ikilik değerlerinin en anlamsız bitlerini kullanır. Bu en anlamsız bitler gizlenecek olan veri ile yer değiştirir. Bu gibi işlemler programlama dilleri kullanılarak yazılmış programlarla yapılırken uzun zaman almaktadır. Bu yüzden bilgisayarın işlemcisinin yükünü azaltmak ve saldırıya açık programlardan izole etmek amacıyla bu veri gizleme işlemi için FPGA modülleri tasarlanmıştır. Ayrıca işlemlerin daha kolay anlaşılabilmesi ve veri gizlemeden sonraki sonuçları rahat görebilmek amacıyla program Matlab'ın Gui'si kullanılarak simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, moduls have been designed for the purpose of realizing Least Significant Bit (LSB) method of Steganography technique which is a traditional data hiding art by using special aimed Field Programmable Gate Array (FPGA). LSB method uses the least significant bits of binary value of pictures red, green, blue (RGB) components. These bits are replaced with data which will be hidden. These calculations take a long time by programming which are written by programming language. For this reason in order to decrease the load of the computer and to isolate from the programs which are open to threaths, FPGA modules have been designed for this data hiding application. Besides for a better understanding of the operations and the results, the program has been simulated in Matlab?s Gui.