Kadmiyumun ve ağır metal antagonisti olan TPEN (N,N,N,N)-tetrakis 2-pridimetil-etilendiamin)'in ova kurbağası (Rana ridibunda) iskelet kası uyarılma-kasılma aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
The examination of cadmium and a heavy metal antagonist TPEN's (N,N,N,N)-tetrakis 2-pridimetil-etilendiamin) effect on the activity of a marsh frog skeletal muscle excitation and contraction
- Tez No: 329423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, izole edilen kurbağa (Rana ridibunda) gastroknemius kası (iskelet kası) kasılması ve aksiyon potansiyeli üzerine kadmiyum ile bir ağır metal antagonisti olan TPEN'in etkileri araştırılmıştır.30-40 gr ağırlığındaki kurbağalardan izole edilen gastroknemius kaslarından preparatlar hazırlanmıştır ve oluşturulan gruplarda eşit sayıda preparat kullanılmıştır (n=7).Üç farklı dozda (10-3M, 5x10-4M ve 10-4M) kadmiyum uygulanmış ve her preparattan bir saat boyunca her 15 dakikada bir (0, 15, 30, 45, 60. dakikada) kayıt alınmıştır.Bunun sonucunda doza ve zamana bağlı olarak azalan kasılmalar elde edilmiştir.Kadmiyum, aksiyon potansiyeli genliğini düşürmüş alanı azaltmış, latansı ve süreyi artırmıştır. Ayrıca sarsı genliğini düşürürken kasılma ve gevşeme sürelerini artırmıştır.Daha sonra aynı yöntemle kasa, sırasıyla her üç dozdaki kadmiyumla birlikte TPEN (10-4M) uygulanmış ve kadmiyumun etkisini engellediği görülmüştür. Bu sonuçlar kadmiyumun, hücre dışı veya hücre içi kalsiyum ile etkileşerek kalsiyum iyonunun yerine geçmesiyle kalsiyum kanallarının bloke olmasına, böylece iskelet kası kasılmasının ve aksiyon potansiyelinin azalmasına neden olabileceğini ve bu durumda bir kalsiyum şelatörü olan TPEN'in engelleyici etkisi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research, responses of contraction and potency of action obtained from the implementation of cadmium over the gastrocinemius muscle of an isolated frog and over these responses the effects of TPEN, an antagonist of heavy metal, are studied. The preparations, which were prepared from the isolated skeletal muscles (gastrocinemius) of frogs weighing 30 ? 40 gr, and used in the preparation an equal number of groups formed (n=7). In three different dosages (10-3M, 5x10-4M and 10-4M) the heavy metal cadmium was applied and in every 15 minutes through an hour, a registiration from each preparation was noted (0, 15, 30, 45, 60).As a result of this, diminishing contractions were noticed in paralel with dosage and duration factors. Under the findings , `cadmium? reduced the amplitude of action potential, lessened the area, however; raised the duration and latency, while reducing the amplitude of sars , the duration of contraction and laxation was increased. Following this, with the help of the same procedure, along with TPEN, cadmium in each dosage was applied to the muscle respectively (10-4M) and it was observed that this hindered the effect of cadmium. These results show that, cadmium, interacting with the intracellular or ectocytic calcium, and by replacing the calcium ion, inhibits the calcium transitions which pave the way for diminution of skeletal contractions and also shows that TPEN is a calcium chelator may have a prohibitive effect on this.