Drimaren blue Cl-Br tekstil boyasının Micrococcus sp. ile renk giderimi
Decolorization of the drimaren blue Cl-Br textile dye with Micrococcus sp.
  1. Tez No: 329424
  2. Yazar: HASAN FİDELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİR TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada tekstil boyalarının renklerinin giderilmesi amacı ile topraktan 55 adet mezofilik bakteri izole edilmiş ve saflaştırılmıştır. Bu izolatların 22 farklı boya için renk giderim yetenekleri katı ve sıvı besiyerlerinde taranmıştır. Tarama sonuçlarına göre renk giderimini en iyi sağlayacak izolat HF85 ve en fazla renk giderimine uğrayan Drimaren Blue CL-BR boyası seçilmiştir. Çalışmada kullanılan HF85 suşunun en yüksek renk giderim aktivitesi, 10 günlük inkübasyon periyodunun 4. ve 5. günlerinde belirlenmiştir. Çalışmada en yüksek renk giderim aktivitesi, çalışılan parametrelere göre; 0,1g/L boya derişiminde, 30 0C'de, pH 7,0 değerinde ve inkübasyonun 5. gününde olduğu tespit edilmiştir. Karbon kaynağı olarak ayrı ayrı kullanılan buğday ve mısır samanı, kavak ve meşe talaşı ve muz yaprağı samanı renk giderimini negatif yönde etkilediği ve renk giderim yüzdesini düşürdüğü (%12) tespit edilmişir.
Özet (Çeviri)
In this study, 55 mesophilic bacteria were isolated and purificated from soil for decolorization of textile dye. Dye decolorization capacity of these isolates were screened on agar plate and liquid culture. Best dye decolorization was provided with HF85 strain and Drimanen Blue CL-BR was selected as maximum decolorized dye. The maximum dye decolorization activity of HF85 strain was found to be 4th and 5th day for the 10 days incubation period. According to the parameters of the study, maximum decolorization activity was obtained from 0,1 g/L dye concentration at 30 0C and pH 7 for the 5th days of incubation period. Using of wheat straw, corn straw, poplar and oak sawdust and banana leaf straw as carbon source was negatively affected the decolorization and decreased the percentage of decolorization.(%12).