Sera koşullarında kolza çeşitlerinde fosfor etkinliğinin belirlenmesi
The determination of phosphorus efficiency for canola varieties in greenhouse conditions
- Tez No: 329449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışması önemli bir yağ bitkisi olan kışlık kolza çeşitlerinde fosfor kullanım etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla sera koşullarında 10 farklı kolza çeşidinde (Excalibur, Nelson, Vectra, Orkan, Triangel, TKK08-5, Oase, Elvis, Es Hydromel ve Licord), üç farklı fosfor dozu (0, 50 ve 100 mg kg-1) uygulanarak, deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür.Bitki kuru madde ağırlıkları, fosfor konsantrasyonları ve kaldırılan fosfor açısından tez çalışmasının sonuçları değerlendirildiğinde yapılan istatistiksel analiz sonuçlarına göre, çeşitler ve fosfor dozları arasında (p
Özet (Çeviri)
In this thesis study the aim was to determine the phosphorus use efficiency in winter rapeseed (Brassica napus ssp. oleifera. L.) cultivars. For this purpose, three different phosphorus doses (0, 50 and 100 mg kg-1) were applied in 10 different winter rapeseed cultivars (Excalibur, Nelson, Vectra, Orkan, Triangel, TKK08-5, Oase, Elvis, Es Hydromel and Licord) in greenhouse conditions and completely randomized plot design with three replications were conducted.As the results of the thesis study were evaluated in terms of plant dry matter weights, phosphorus concentrations and removed phosphorus, according to the results of the statistical analysis the differences were found statistically significant between the varieties and the phosphorus doses (p