Van koşullarında bazı yazlık kolza (brassica napus ssp.) çeşitlerindre farklı sıra aralıklarının verim ve verim öğelerine etkileri
Effects on yield and yield compenents of some spring rapeseed (brassica napus ssp.) varieties grown in defferent row distances in Van conditions
- Tez No: 95846
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER KOLSARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET VAN KOŞULLARINDA BAZI YAZLIK KOLZA (Brassica napus ssp.) ÇEŞİTLERİNDE FARKLI SERA ARALIKLARININ VERİM ve VERİM ÖĞELERİNE ETKİLERİ İrfan SAKİNCİ ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANA BİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Özer KOLSARICI JürkProf. Dr. Celal ER Doç. Dr. Fikret A K İN EKO EM Van koşullarında bazı yazlık kolza (Brassica napus ssp.) çeşitlerinde farklı sıra arasında verim, verim öğeleri, protein ve yağ oranlarını incelemek amacıyla yapılan bu araştırma, 1998 yılında Van Orman İşletmesi deneme tarlasında yürütülmüştür. Araştırmada, Alman kökenli Koşa, Prota ile kolza çeşidi ile Danimarka kökenli Spok, Star yazlık kolza çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Sıra üzeri 10 cm ve sıra arası 30, 40, 50 cm farklı sıra aralıkları denenmiştir. Deneme Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller deneme deseninde üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; verim bakımından en yüksek değer Star çeşidinde 40 cm sıra aralığında 74.7 kg/da olarak bulunmuş, bunu Prota çeşidi 50 cm sıra aralığında 71.4 kg/da ile izlemiştir. En düşük tohum verimi Koşa çeşidinden 50 cm sıra aralığında 34.61 kg/da olarak elde edilmiştir. En uzun bitki boyu Koşa çeşidinin 30 cm sıra aralığında 98.98 cm olarak ölçülmüştür. Spok çeşidinin 50 cm sıra aralığı uygulamasında ise 88.80 cm ile en kısa bitki boyu elde edilmiştir. En az yandal sayısı Spok çeşidinin 30 cm sıra aralığında 5.6 adet, en fazla yandal sayısı ise Prota çeşidinin 50 cm sıra aralığı uygulamasından 7.9 adet olarak saptanmıştır. Ana saptaki kapsül sayısı bakımından en düşük değer Spok çeşidinin 30 cm sıra aralığı uygulamasında 28.24 adet, en fazla kapsül sayısı Koşa çeşidinin 50 cm sıra aralığı uygulamasında 32.58 adet olarak saptanmıştır. En düşük kapsüldeki tohum sayısı 19.96 adet ile Koşa çeşidinin 40 cm sıra aralığı uygulamasından, en yüksek 22.86 adet ile Prota çeşidinin 30 cm sıra aralığı uygulamasından elde edilmiştir. Bin tohum ağırlığı en az 1.83 g Prota çeşitinin 30 cm sıra aralığından,en yüksek değer ise Star çeşidinin 40 cm sıra aralığı uygulamasından 2.66 g bulunmuştur. Yağ oranı ise en az Spok çeşidinin 30 cm sıra aralığı uygulamasında % 32.33 olarak elde edilmiştir, en yüksek yağ oram ise Star çeşidinin 30 cm sıra aralığı uygulamasında % 44.5 olarak saptanmıştır. En yüksek protein oram Koşa çeşidinde 50 cm sıra aralığında % 24.8 en düşük protein oranı ise Spok çeşidinin 40 cm sua aralığında % 18.4 olarak bulunmuştur. 2000, 47 sayfa. ANAHTAR KELİMELER: Kolza, Brassica napus ssp., ilk çiçeklenme, tam çiçeklenme,bitki boyu, anasapa bağlı yandal sayısı, anasaptaki kapsül sayısı, kapsüldeki tohum sayısı, bin tohum ağırlığı, tohum verimi, yağ oram, protein oram.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Tbesis EFFECTS ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF SOME SPRING RAPESEED (Brassica napus ssp.) VARIETIES GROWN IN DIFFERENT ROW DISTANCES IN VAN CONDITIONS trfan SAKİNCİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Prof. Dr. Özer KOLSAR1CI Jury: Prof. Dr. Celal ER Assoc Prof.Dr. Fikret AKINERDEM Effects on yield and yield components, protein and oil ratios in some spring rapeseed (Brassica napus ssp.) varieties grown in different row distances, was carried out at Van Forestry Company's experimental field in 1998. In this research Germany origined rapeseed species Kosa and Prota, Denmark origined Spok and Star were used at 10 cm on-row and 30, 40, 50 cm in-row, The results of the experiment wich is designed as split plots in randomized blocks with three replications. According to the findings of the research; seed yield was the heighst in Star at 40 cm in-row with 74.7, followed by Prota at 50 cm in-row with 71.4 kg/da. The lowest seed yield was in Kosa at 50 cm in-row with 34.61 kg/da. The longest plant height was in Kosa at 30 cm in-row with 98.98 cm and the shortest plant height was in Spok at 50 cm in-row with 88.80 cm. the least numbers of auxiliary branches was in Spok at 30 cm in-row with 5.7 and the most was in Prota at 50 cm in-row with 7.9. Number of pod in the main stem was 28.24 in Spok at 30 cm in-row at least and 32.58 in Kosa at 40 cm in-row at most. Number of seeds per pod was 19.96 in Kosa at 40 cm in-row at lowest and 22.86 in Prota at 30 cm in-row at most. The lowest oil ratio was in Spok at 30 cm in-row with 32.33% and the most was in Star at 30 cm in-row with 44.5%. The protein ratio was the highest in Kosa at 50 cm in-row with 24.8% and the most in Spok at 40 cm in-row with 18.4%. 2000, 47 pages. KEYWORDS: Rapeseed, Brassica napus ssp. oleifera, first flowering, full flowering, plant height, numbers of auxiliary branches, numbers of pods on the main stem, number of seeds per pod, thousand seed weight, seed yield, oil ratio, protein ratio