Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde yayılış gösteren bazı Trifolium L. (Fabaceae) türlerinin morfolojik, anatomik ve mikromorfolojik olarak incelenmesi
Morphological, anatomical and micromorphological investigation of some Trifolium L. (Fabaceae) species that distribution on Middle and Eastern Black Sea region
  1. Tez No: 329452
  2. Yazar: ŞÜKRAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ERGEN AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Trifolium L. cinsinin Trifolium repens L. var. repens, Trifolium resupinatum L. var. resupinatum ve Trifolium pratense L. var. pratense türleri morfolojik, mikromorfolojik ve anatomik olarak incelenmiştir. Türlere ait örnekler Karadeniz Bölgesi'nin farklı lokalitelerinden toplanmıştır.Morfolojik incelemelerde türlerin teşhisine yarayan morfolojik karakterler belirlenerek türler arası benzerlik ve farklılıklar tespit edilmiştir. Anatomik incelemelerde, türlerin kök, gövde ve yaprak kısımlarından alınan enine kesitler incelenmiş, türler arasında anatomik yönden karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Trifolium repens L. var. repens, Trifolium resupinatum L. var. resupinatum and Trifolium pratense L. var. pratense species of Trifolium L. genus were investigated morphologically, micromorphologically and anatomically. The species were collected from the different locations of Blacksea Region.In morphological investigation the similarities and the differences betweeen the species were determined following the identification of morphological diagnostic characters. In anatomical studies, the cross sections of the root, stem, and leaf of species were examined; and, comparisons were made between the species.