Trabzon ili Şalpazarı ilçesinde yetişen Vaccinium türlerinin pomolojik ve morfolojik özellikleri üzerine araştırmalar
Determination on pomological and morphological characteristics of Vaccinium spp. grown in Salpazari, Trabzon province
- Tez No: 329453
- Danışmanlar: PROF. ALİ İSLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma 2011 ve 2012 yıllarında Trabzon ili Şalpazarı ilçesi coğrafyasında belirlenen 18'i Vaccinium arctostophlos, 2'si Vaccinium myrtillus türüne ait toplam 20 tip ile yürütülmüştür. Çalışmada tipler pomolojik ve morfolojik özellikler yönünden incelenmiştir.2011-2012 yılı ortalamalarına göre bitki boyu Vaccinium arctostophlos tiplerinde 85.33-189.67 cm, Vaccinium myrtillus tiplerinde 14-28 cm arasındadır. Vaccinium arctostophlos tiplerinde sürgün başına düşen verim en fazla 163.77 g ile TŞ18 tipinde olmuştur. Meyve boyu ve meyve eni en fazla tipler olarak TŞ19 ve TŞ12 (TŞ19; boy 12.63 mm, eni 11.44 mm, TŞ12; boy 12.04 mm, eni 12.05 mm) öne çıkmıştır. En ağır meyve TŞ19 tipinde 82.22 g/100 adet olarak ölçülmüştür.Vaccinium myrtillus tiplerinde 2012 yılı ortalamalarına göre meyve boyu; TŞ25 tipinde 9.48 mm, TŞ15 tipinde 8.95 mm ölçülmüştür. Meyve eni; TŞ15 tipinde 10.59 mm, TŞ25 tipinde 10.22 mm ölçülmüştür.Vaccinium arctostophlos tiplerinde suda çözünür kuru madde oranı % 6.17 ile % 11.33 arasında değişmiştir. pH değerleri 2.90 ile 3.44 aralığında ölçülmüştür. Titre edilebilir asitlik oranı % 0.43 ile % 1.95 arasında olduğu belirlenmiştir. Vaccinium myrtillus tiplerinde suda çözünür kuru madde oranı % 7.75 ile % 8.23 arasında değişmiştir. pH değerleri 3.87 ile 4.13 aralığında ölçülmüştür. Titre edilebilir asitlik oranı % 0.48 ile % 0.54 arasında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
It was carried out on Vaccinium myrtillus and Vaccinium arctostophlos in Trabzon province Salpazari town in 2011-2012 years. A total of 20 types were determined. During the study, pomological and morphological properties of the types were examined.Plants height were between 85 cm and 190 cm for Vaccinium arctostophlos, between 14 cm and 28 cm for Vaccinium myrtillus. The average yield per plant was 163.77 g with the TŞ18 of all Vaccinium arctostophlos types. The most berry length was 12.63 mm in TŞ19 and berry width was 12.05 mm in TŞ12. The average length and width were 9.22 mm and 10.40 mm, respectively, in the V. myrtillus types, according to the year 2012. The heaviest berry was weighed 82.22 g/100 berry, for the number TŞ19.Total soluble solide content, titratable acidity values ranged from 6.17% to 11.33%; pH values were measured between 3.44 and 2.90 in Vaccinium arctostophlos types.