Samsun-Ordu-Giresun bölgesinde kullanılan av araçlarının teknik özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study on the determination techinical specifications of fishing gear used on Samsun-Ordu-Giresun region
  1. Tez No: 329458
  2. Yazar: ÖĞÜNÇ EMİRBUYURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP SAMSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada 2009-2011 yıllarında Samsun-Ordu-Giresun ili sınırları içerisinde ticari amaçlı su ürünleri avcılığında kullanılan av araçlarının yapısal ve teknik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda tespit edilen av araçlarının FAO standartlarında planlarının çizilmesi ve sınıflandırılması yapılmıştır.Çalışma süresince, araştırma bölgesinde faaliyet gösteren 1882 ruhsatlı balıkçı gemisinden 613 adedinde anket çalışması yapılarak kullandıkları av aracı incelenmiştir. Buna göre 2 adet çevirme ağı (gırgır), 1 adet dip trolü, 1 adet orta su trolü, 1 adet algarna ve 10 adet uzatma ağı (4'ü fanyalı- 6'sı sade uzatma ağı) olmak üzere toplam 15 farklı av aracı tespit edilmiş ve teknik planları çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, strucural and techincal characteristics fishing gear used in catching fish for commercial purpose determined have been aimed around SAMSUN-ORDU-GIRESUN provinces between 2009-2011 within the boundaries. At the same time, identified gear used plans have been drawn and classified in the FAO standards.In the study period, used fishing gears have been investigated by survey 613 of 1882 in number registered fishing ships operating in the research area. Accordingly, two pieces of surrounding net (seine net), 1 bottom trawl, 1 mid-water trawl, 1 beam trawl and 10 pieces set net (4 gill nets part of fishnet of 6 trammel nets) for a total of 15 different fishing gear have been established and have been drawn their tehnical plans