Karadeniz bölgesinde fındık üretimi yapan çiftçilerin bitki koruma ilaçlarını uygulamada risk algılarının saptanması
  1. Tez No: 609704
  2. Yazar: EMİN TAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Modern tarım teknikleri ile çiftçiler, hastalık ve zararlılardan kaynaklı ürün kayıplarının önüne geçmek için daha çok kimyasal mücadele yöntemlerine başvurmaktadırlar. Kullanılan tarım ilaçlarının tarımsal etkinlik ve üretkenliği arttırmalarının yanında insan ve çevre sağlığı üzerinde birçok zarara yol açtıkları bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Son yıllarda fındık üretiminde de yoğun olarak kimyasal ilaç kullanılmaktadır. Bu sebeple ilerleyen yıllarda tarım ilacı kalıntılarından sebeple ürün iadeleri yaşanması muhtemeldir. Ülkemizde fındık yetiştiren işletmelerin çoğunlukla küçük olması nedeniyle bu işletmelerde ilaç seçimi, hazırlama ve uygulamalarında çeşitli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde önemli oranda fındık üreticisi olan Düzce, Sakarya, Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon illerinde; alan büyüklüğü ve tarımsal yapıları göz önüne alınarak seçilen ilçelerinde gerçekleştirilen anketler ile fındık yetiştiricilerinin bitki koruma ilaçları hakkındaki risk algıları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre fındık üreticilerinin %62'sinin önerilen doza uydukları, kişisel koruyucu ekipman kullanımının, eldivende %35, şapkada %51, maskede %46, tulumda %26, gözlükte ise %21 olduğu saptanmıştır. Üreticilerin risk algılarına, sahip olunan alan, fındık üreticiliği ve tarım ilacı kullanım deneyimi, yaş, tarım ilaçları hakkında eğitim alma ve öğrenim düzeylerinin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With modern agricultural techniques farmers use more chemical control methods to prevent crop damage caused by diseases and pests. In spite of increasing in the agricultural efficiency and productivity by using pesticides, adverse effects of pesticides on human health and environmental were proved by scientific researches. In recent years pesticides are used extensively in hazelnut production. For this reason, in the following years product returns due to pesticide residues are experienced. Due to the fact that the hazelnut growing enterprises in our country are mostly small, various problems are encountered in pesticide selection and preparation and application of pesticides in these enterprises. In this study, Düzce, Sakarya, Samsun, Ordu, Giresun and Trabzon which are important hazelnut producers in our country; The surveys carried out in selected districts by taking into consideration the size of the area and agricultural structures have been dimensioned perceptions of hazelnut growers about plant protection pesticides. According to the results obtained, 62% of hazelnut producers comply with the recommended dosage and the use of personal protective equipment is 35% in gloves, 51% in hats, 46% in masks, 26% in overalls and 21% in glasses. It was concluded that the risk perceptions of the producers, the level of ownership, the experience of hazelnut production and pesticide use, age, education and training levels of pesticides were effective.