SMAA yöntemi ile alüminyum mamul üretim sektöründe öncelikli atıkların belirlenmesi
Determination of the priority wastes in product of aluminum production sector by SMAA method
- Tez No: 329499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KIZILKAYA AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Alüminyum üretim sektörü üretim hacmi ve kullanım alanları bakımından en büyük sektör olarak belirtilmektedir. Bu sektör endüstriyel kirlilik açısından da çevrenin kirlenmesine neden olmaktadır. Alüminyum sektörü gaz emisyonları, atık sular, katı atıklar ve bu atıkların çevreye bıraktığı ağır metaller insan ve çevre sağlığında ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Ayrıca maliyet kalemi olarak da işletmelerin karşısına çıkmaktadır. Bu çalışmada alüminyum mamul üretimi yapan bir işletmenin atıklarının önceliklendirilmesi amaçlanmıştır. Böylelikle bu çalışmanın, üretim işletmelerine yeşil endüstri olma yolunda katkı sağlayacağı düşünülmektedir.Çalışmada yedi alternatif, sekiz kriter tarafından analiz edilerek değerlendirilmiştir. Bu analiz eksik, belirsiz veya tamamlanmamış bilgi ortamında değerlendirme yapmayı mümkün kılan stokastik çok kriterli kabul edilebilirlik analizi (SMAA) yöntemi ile yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre kabul edilebilirlik indisleri, merkezi ağırlık vektörleri ve güven faktörleri bulunmuştur. Pres üretim fazlası atığı en öncelikli atık olarak belirlenmiştir.Sonuç olarak bu çalışma, SMAA yönteminin mamul üretim sektöründe uygulanabildiğini göstermektedir. Ayrıca daha sonra yapılacak çalışmalara yol gösterici olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Aluminum manufacturing sector is identified as the largest sector in terms of volume of production and application areas. This sector causes contamination of the environment through industrial pollutants. Gas emissions, wastewaters, solid wastes from the aluminum sector and heavy metals which have been released by these wastes cause serious problems on human health and the enviroment. In addition, they are posing a problem as a cost item for business enterprises. In this study, we aimed to prioritize wastes of an enterprise which manufactures aluminum products. Thus, we think that this study will contribute to manufacturing enterprises which would like to be green.In this study, seven alternatives were analyzed by eight criteria. For this analysis, stochastic multicriteria acceptability analysis (SMAA), which makes it possible to evaluate information environment of missing, uncertain or incomplete, was performed. Acceptability indices, central weight vectors and reliability factors were found based on the results of the analysis. The waste of press manufacturing surplus was determined to be the highest priority waste.In conclusion, this study shows that SMAA method could apply to product manufacturing sector. In addition, it will be a guide for the studies to be conducted.