Viloft/pamuk ve viloft/polyester karışımlı iplik özelliklerinin ve örme kumaş termofizyolojik konfor özellikerinin incelenmesi
Investigations on the viloft/cotton and viloft/polyester blended yarn properties and thermophysiological comfort properties of knitted fabrics
- Tez No: 329500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Viloft elyafı yeni geliştirilen özel bir elyaf olup, yassı enine kesiti ve tırtırlı yüzeyi iplik içerisinde hava boşluklarının oluşmasını sağlayarak bu ipliklerden elde edilecek olan kumaşların ısıl özelliklerini iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. İç giyim, spor giyimi ve çoraplarda tercih edilmekte olan, bu elyafın polyester ve pamuk karışımları piyasada tercih edilmektedir.Bu çalışmada, viloft/polyester ve viloft/pamuk karışımlı Ne 30/1 ring ipliklerin mekanik (kopma kuvveti ve uzaması) ve fiziksel özellikleri (düzgünsüzlük, tüylülük ve iplik hataları) ile bu ipliklerde üretilen süprem ve 1x1 ribana kumaşların ısıl iletim, ısıl yayınım, ısıl soğurganlık, ısıl direnç (yalıtım), hava geçirgenliği ve su buharı geçirgenliği özellikleri ile patlama mukavemeti, boncuklanma özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, viloft/polyester ve viloft/pamuk karışımlarından 100%-0%, 67%-33%, 50%-50%, 33%-67% ve 0%-100% şeritler elde edilerek Ne 30/1 ring iplik üretimi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu ipliklerden süprem ve 1x1 ribana kumaşlar üretilerek bu kumaşların konfor özellikleri Alambeta, terleme korumalı sıcak plaka, Permetest ve hava geçirgenliği test cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca kumaşların patlama mukavemeti ve boncuklanma özelikleri de değerlendirilmiştir. Karışım iplik ve kumaşların sayılan özelliklerinin değerlendirilmesi için Simpleks kafes tasarımı yapılarak istatistiksel analiz gerçekleştirilmiştir.Sonuç olarak karışımda viloft oranının artırılmasıyla üretilen kumaşların ısıl özelliklerinin iyileştiği görülmüştür. Ancak kumaşların su buharı geçirgenliği değerlerinin viloft/polyester karışımları için istatistiksel olarak anlamlı olmadığı, viloft/pamuk karışımları için ise anlamlılık derecesinin zayıf olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Viloft is a special regenerated cellulosic fiber with a flat cross section and crenulated surface that maintains air gaps in the yarns which help to improve the thermal properties of the fabrics. This fiber is mainly used for underwear, socks and sportswear fabrics and blends of viloft with polyester or cotton are commonly preferred in the market.In this study, physical and mechanical properties of yarns such as unevenness, hairiness, imperfections, strength, elongation and fabric thermal-related characteristics such as the thermal conductivity, thermal diffusivity, thermal absorptivity, thermal resistance (insulation), moisture and air permeability of viloft/cotton and viloft/polyester blended knitted fabrics were investigated.For this purpose, 100%-0%, 67%-33%, 50%-50%, 33%-67% and 0%-100% blends of viloft/cotton and viloft/polyester slivers were produced and spun as Ne 30/1 on a ring spinning system. In addition, single-jersey and 1x1 rib fabrics were produced and the comfort properties of these fabrics were measured using Alambeta, sweating guarded hotplate, Permetest and air permeability testing devices. Also, bursting strength and pilling behavior of the produced fabrics were examined. A simplex lattice design for the blended fabric properties was also developed and statistical analyses were carried out.According to the results, viloft-rich blends, in general, improved the thermal properties of the fabrics. However the relative water vapor permeability of viloft/polyester blended fabrics was found not to be significant and only small significances were present for cotton blended ones, statistically.