Bakım/onarım alternatiflerinin Bulanık DEMATEL ve SMAA-2 yöntemleriyle değerlendirilmesi
Assessment of maintenance/repair alternatives with the Fuzzy DEMATEL and SMAA-2 methods
  1. Tez No: 358670
  2. Yazar: ÖZER EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kamu kuruluşlarına aktarılan ödeneklerin büyük çoğunluğu yeni teçhizat, malzeme alımı ve tesis giderleri ile sahip oldukları tesis, araç, gereç, malzeme ve teçhizatlarının bakım ve onarımına harcanmaktadır. Bazı kamu kuruluşları bakım ve onarım maliyetlerini azaltmak ve yetenek kazanmak maksadıyla kendi atölyelerini kurarak bu faaliyetleri icra etmektedir. Ancak gelişen teknoloji ve artan malzeme çeşitliliği kendi tesislerinde icra ettikleri onarım ve bakım faaliyetlerinin maliyetlerini artırır duruma gelmiştir. Yöneylem araştırmasının temel amacı olan karın maksimizasyonu ve maliyetlerin minimizasyonu bu noktada karşımıza çıkmaktadır. Bunun için matematiksel modelleme ve Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri (ÇKKV) kullanılabilir. Bu çalışmada Kara Kuvvetleri Komutanlığı kuruluşunda bulunan ve görevleri bakım ve onarım yapmak olan Bakım Birlik/Bakım Bölüklerinin faaliyetlerinin icra ederken karşılaştıkları alternatif hal tarzlarının analitik yöntemlerle sıralanması hedeflenmiştir. Kara Kuvvetleri Komutanlığının üzerinde hassasiyetle durduğu kriterler tespit edilerek Bulanık DEMATEL (Decision Making Trial And Evaluation Laboratory) yöntemi ile önem dereceleri tespit edilmiş ve yine ÇKKV yöntemlerinden birisi olan SMAA (Stochastic Multicriteria Acceptability Analysis-Stokastik Çok Kriterli Kabul Edilebilirlik Analiz) yöntemi ile alternatifler sıralandırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre bu yöntemlerin bir karar destek modeli olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The majority of the allowances transferred to public institutions is spent on buying new equipment, materials, facilities and the expenses of their maintenance and repairment. Some public sector organizations establish their own plants to reduce maintenance and repair costs and to gain the ability to perform these activities. However developing technology and the variety of materials increase the costs of repair and maintenance activities that they perform on their own plants. The main purpose of operations research; profit maximization and cost minimization; emerges at this point. For this, mathematical modeling and multi-criteria decision making methods (MCDM) are used. In this study, it was targeted to minimize the costs of the Maintenance Batallion/Companies activities which are located in the organization of Land Forces Command. Vital criteria for Land Forces Command are determined. By using Fuzzy DEMATEL (Decision Making Trial And Evaluation Laboratory) method, the degree of importance is identified. And the alternatives are ranked by using SMAA (Stochastic Multicriteria Acceptability Analysis). According to the results obtained, it is determined that an appropriate decision support system may available by using these two methods.