Zeolit ve silika dumanı katkılı betonların yüksek sıcaklık etkisinde mekanik ve geçirimlilik özellikleri
Zeolite and silica fume under the influence of high-temperature mechanical and permeability properties of concrete
- Tez No: 329507
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUR KORKUT SEVİM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, doğal zeolit ve silika dumanının betonun geçirimlilik ve dayanım özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Aynı zamanda yüksek sıcaklığın üretilen beton numunelerin dayanım ve geçirimlik özelliklerini nasıl etkilediği de ayrıca araştırılmıştır. Çalışmada, doğal zeolit olarak Manisa-Gördes yöresinden elde edilen doğal zeolit kullanılmıştır. Tüm karışımlarda Su ?bağlayıcı oranı 0,4 olarak sabit tutulmuştur. Doğal zeolit çimentonun yerine ağırlıkça %0, %10, %20 ve %30 oranlarında kullanılmıştır.Silika dumanı ise ağırlıkça %8 sabit ikame oranında kullanılmış ve 7 karışım hazırlanmıştır. Üretilen 7 farklı karışımın basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, basınçlı su geçirgenlikleri, kapilarite katsayıları ve su emmeleri 28. günde test edilmiştir. Üretilen numunelerin bir kısmı ise 28. gün sonunda 450 °C sıcaklıktaki fırında 3 saat bekletildikten sonra aynı testlere tabi tutulmuştur. Deney sonuçları doğal zeolitin mineral katkı olarak çimentoyla ağırlıkça %20 oranında yer değiştirilerek kullanılabileceğini göstermiştir. %10 ve %20 zeolit içeren numuneler kontrol betonuna göre düşük su geçirgenliği ve yüksek dayanım değeri vermişlerdir. %10 zeolit ve %8 silis dumanı içeren numuneler ise 28. günde en yüksek basınç dayanımı değerine ulaşmışlardır.yüksek sıcaklık numunelerde dayanım kayıplarına ve geçirimliliğin artmasına sebep olurken,zeolit ve silika dumanın bu hasarı azaltıcı etki gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A laboratory investigation was carried out to evaluate the strength and permeability properties of concrete containing natural zeolite and silica fume .İn the same time ,the affect of high temperature on the strenght and permeabilty properties concrete was investigated.The zeolite used in this study was obtained from Manisa-Gördes region. Water-binder ratio was 0.4 for all mixtures. Natural zeolite replaced the portland cement on mass basis at the replacement ratios of 0%, 10%, 20% and 30%. For the silica fume replacement ratio with cement was 8% on mass basis. In total, 7 concrete mixtures were prepared and tested for compressive strength, splitting tensile strength, water permeability, sorptivity coefficient and water absorption at 28 days. Some of the produced specimends were subject the same tested at 28 day,after keeping them tree hours in an oven at 450°C.The test results showed that natural zeolite can replace the cement 20% by mass, because concrete containing 10% and 20% zeolite developed higher strength values and lover water permeability and absorption values than control concrete. On the other hand concrete containing 10% natural zeolite and 8% silica fume had highest compressive strength value at 28 days.While excessive heat cousing strenght loss, an increased permeability in speciment zeolite and silika fume reducead the damege.