Kafa travmalı vakalarda intrakranial hasar ve kırıkla ilişkisinin bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 32952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. OKTAY IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
39 ÖZET Bu çalışma, 12.5.93-14.5.94 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Ana Bilim Dalında, kafa travması sonrası BT tetkikine ihtiyaç duyulan 130'u erkek, 47'si kadın toplam 177 olguyu içermektedir. Çalışmamız; kafa travmalı vakalarda, BT ile intrakranial lezyonların saptanması ve kafa kırıklarının, intrakranial hasar oluşumunda etkilerinin incelenmesine yönelik olarak planlanmıştır. Çalışma grubumuzdaki beyin sapı yaralanmaları hariç olmak üzere diğer bulgularımız literatürle uyumlu bulunmuştur. Beyin sapı yaralanmalarındaki vaka sayımızın literatüre göre düşük oranının, bölgemiz koşullan nedeniyle hastaların hastanemize getirilmesinde geç kalınmasına ve bu vakaların erken dönemdeki yüksek ölüm oranına bağlı olduğunu düşünmekteyiz. Çalışmamızda; kırığın intrakranial hasar gelişmesi açısından herhangi bir risk oluşturmadığı saptanmıştır. EDH ve SDH, temporal kırıklarda daha sık görülmektedir. Kırıkla beraber olan lezyonların büyük çoğunluğu, kırıkla ipsilateral gelişmektedir, ödem, kırıklı vakalara göre, kırıksız vakalarda anlamlı bir şekilde daha yüksek oranda izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Benzer Tezler
- Kafa travmalı hastalarda serum testikan ve ubikütin düzeylerinin tanısal ve prognostik rolü
Diagnostic and prognistic role of serum testican and ubiquitin levels in the patients with head trauma
RAMİZ YAZICI
Tıpta Uzmanlık
Türkçe
2020
İlk ve Acil YardımSağlık Bilimleri ÜniversitesiAcil Tıp Ana Bilim Dalı
PROF. DR. BAŞAR CANDER
- Trafik kazasına bağlı kafa travması sonrası anabilim dalımız maluliyet değerlendirme kuruluna başvuran olguların nöropsikiyatrik sekeller açısından incelenmesi
Evaluation of the cases admitted to the disability board of our department after a traffic accidental head trauma, in terms of neuropsychiatric sequelae
ŞEYMA TUĞÇE ÜNALDI
Tıpta Uzmanlık
Türkçe
2021
Adli TıpDokuz Eylül ÜniversitesiAdli Tıp Ana Bilim Dalı
DOÇ. DR. İSMAİL ÖZGÜR CAN
- Kafa travmalı geriatrik hastalarda prognozu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors affecting the prognosis in elderly patients wi̇th HEAD trauma
HASAN AYDIN
Tıpta Uzmanlık
Türkçe
2016
GeriatriDumlupınar ÜniversitesiAcil Tıp Ana Bilim Dalı
YRD. DOÇ. DR. HASAN ERÇELİK
- Travmaya bağlı olarak gelişen subaraknoid, subdural, epidural ve intraparankimal kanamalarda ilk 6 ay transamin verilmeyen daha sonra güncel yayınlar kapsamında sonraki 6 ay transamin verilen hastalarda mortalite oranlarının karşılaştırılması ve literatürdeki yerinin incelenmesi
Comparison of mortality and morbidity rates of the patients to whom transamin is not administered for the first six month and later transamin is administered for the next six months in the light of current releases in case of subarachnoidal, epidural, subdural and intraparenchymal hemorrhages induced spontaneuously or by trauma and examination of its place in literature
HASAN EKMEN
Tıpta Uzmanlık
Türkçe
2020
İlk ve Acil YardımHatay Mustafa Kemal ÜniversitesiAcil Tıp Ana Bilim Dalı
PROF. DR. ALİ KARAKUŞ
- Trafik kazalarında ve yüksekten düşmelerde görülen kafa kaidesinde bulunan ve kafa kaidesine uzanan kırıkların özellikleri
The characteristics of fractures located in the skull base and extending to the skull base, observed in traffic accidents and falls from height
AYKUT EKİZ
Tıpta Uzmanlık
Türkçe
2023
Adli TıpVan Yüzüncü Yıl ÜniversitesiAdli Tıp Ana Bilim Dalı
DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN KARTAL