Mardin ili zeytin alanlarında bazı virüslerin varlığının moleküler tekniklerle saptanması
Determination of presence of some viruses in olive orchards using molecular techniques in Mardin province
  1. Tez No: 329520
  2. Yazar: OSMAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ULUBAŞ SERÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Mardin il ve ilçelerindeki zeytin ağaçlarından toplam 170 sürgün örneği alınmış ve alınan örnekler Olive latent-1 virus (OLV-1, Zeytin latent-1 virüs), Olive latent-2 virus (OLV-2, Zeytin latent-2 virüsü), Cherry leaf roll virus (CLRV, Kiraz yaprak kıvrılma virüsü), Arabis mosaic virus (ArMV, Arabis mozayik virüs), Strawberry latent ringspot virus (SLRSV, Çilek latent halkalı leke virüsü), Olive latent ringspot virus (OLRSV, Zeytin latent halkalı leke virüsü) ve Cucumber mosaic virus (CMV, Hıyar mozayik virüsü)'üne karşı ELISA, Çift kollu RNA (dsRNA) analizi, dsRNA'dan PCR analizleri ve Revers transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile test edilmiştir. ELISA ve PCR analizlerinde tüm örnekler negatif olarak tespit edilirken, dsRNA anlizlerinde 41 örnekte dsRNA profilleri tespit edilmiştir. Test edilen zeytin örnekleri araştırılan virüsler açısından sağlıklı bulunurken, zeytin ağaçlarını enfekte ettiği bilinen diğer virüs hastalıkları açısından da test edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Totally 170 samples were collected from Mardin and its counties which were located in Souteastern Anatolia and they were tested against Olive latent-1 virus (OLV-1), Olive latent-2 virus (OLV-2), Cherry leaf roll virus (CLRV), Arabis mosaic virus (ArMV), Strawberry latent ringspot virus (SLRSV), Olive latent ringspot virus (OLRSV) and Cucumber mosaic virus (CMV) by ELISA, dsRNA, PCR analyses by using dsRNA products and RT-PCR. According to results of ELISA and RT-PCR all samples were found negative whereas dsRNA profiles were observed in 41 samples. All tested samples were found free of tested viruses but it was concluded that they have to be tested against other known viruses of olives