Farklı salamura yöntemlerinin, asma yaprağı mikroflorası üzerine etkileri
Effects of different conservation methods on brine grape leaf microflora
  1. Tez No: 329519
  2. Yazar: FATMA ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, buzdolabı ve oda koşullarında 3 ay depolanan kuru tuzlama ve salamura yöntemiyle üretilen asma yapraklarının (Sultani Çekirdeksiz İzmir Üzümü) kimyasal (pH, % tuz) ve mikrobiyolojik (toplam aerob mezofilik bakteri, toplam aerob psikrofilik bakteri, maya, küf ve laktobakteri) özellikleri incelenmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, farklı depolama sıcaklığının (buzdolabı ve oda koşulları), maya, küf, laktik asit bakterisi, toplam aerob mezofilik bakteri sayımları ve görünüş, koku, pH değeri ve tuz miktarı üzerine önemli bir etki yaratmadığı (p>0,05) saptanmıştır. Ancak farklı depolama sıcaklığının örneklerin gevreklik, renk ve tadında istatistiki olarak önemli (p0,05), ancak küf sayısı ve pH değeri üzerinde önemli (p0,05) olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical (pH, % salt) and microbiological (total aerob mesophilic bacteria, total aerob psychrophilic bacteria, yeast-mould and lactic acid bacteria) properties of grape leaves (Sultani?s seedless Izmir grape) which were produced using the method of dry salting and brine, and stored for three months under room and refrigerational conditions examined.According to the research results, effect of different storage heats (room and refrigerational conditions) on yeast, mould, lactic acid bacteria, total aerob mesophilic bacteria counts and appearance, smell, pH and salt amount of samples was not statistically significant (p>0,05). However, effect of different storage heats on the crispness, colour and taste of grape leaves significant was significant (p0,05). But it was noticed that mould count and pH were significantly effected (p0,05) by storage period.