Sonbahar döneminde yapraktan azot uygulamalarının Owari satsuma ve Washington navellerde bazı morfolojik ve fizyolojik özelliklerle meyve verim ve kalitesine etkileri
The effects of foliar nitrogen applications in fall season on some morphological and physiological characteristics on fruit productivity and quality for Owari satsuma and Washington navels
- Tez No: 329524
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLANKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
2009-2010 üretim sezonunda Erzin (Hatay) koşullarında yürütülen bu çalışmada, ülkemizde üretim alanı ve miktarı yönünden hızlı bir artış gösteren turunçgillerden ?Owari Satsuma? mandarinleri ve ?Washginton Navel? portakallarında sonbahar döneminde yapraktan azot uygulamasının bazı morfolojik ve fizyolojik özelliklerle, meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonucuna göre farklı uygulamaların bazı meyve verim ve kalite parametreleri üzerine etkilerinin farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir.Sonbahar döneminde yapraktan düşük biüretli üre uygulamalarının Owari satsumada verim üzerinde başarılı olduğu görülmüştür. Owari satsuma mandarininde ağaç başına verim en yüksek Kasım ve Aralık aylarında %1 ve %1,5 üre uygulanan ağaçlardan (sırasıyla149,70kg/ağaç, 148,85 kg/ağaç), en düşük ise kontrol ağaçlarından (99,95kg/ağaç) elde edilmiştir. Owari satsumalarda meyve ağırlığı bakımından Kasım ve Aralık aylarında %1,5 üre uygulanan ağaçlar (121,48g) en yüksek değeri verirken en düşük değer kontrol ağaçlarından alınmıştır (102,43g).Washington Navellerde ise ağaç başına verim en yüksek Kasım ve Aralık aylarında %1,5 üre uygulanan ağaçlardan (384,88kg/ağaç), en düşük ise kontrol ağaçlarından (149,10 kg/ağaç ) sağlanmıştır. Washington Navellerde meyve ağırlığı Kasım ve Aralık aylarında %1,5 lik üre uygulanan ağaçlarda (417,52g) en yüksek, kontrol ağaçlarında (281,90g) en düşük saptanmıştır.Owari satsuma mandarini ve Washington Navellerde sonbahar döneminde uygulanan düşük biüretli üre uygulamalarının çiçeklenmeyi arttırdığı ve sofralık tüketimde son derece önemli kalite kriterlerinden olan SÇKM miktarı üzerine olumlu etki yaptığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
We studied the effects of foliar nitrogen applications in fall season on some morphological and physiological characteristics, fruit production and quality for `Owari Satsuma? mandarins and `Washington Navel? oranges, which are the citrus that has a great increase in production area and amount in our country, in 2009-2010 production season. According to the results of the study, it was determined that different applications had different effects on some fruit production and quality characteristics.Foliar application of low biuret urea in fall season for Owari Satsuma was successful. In Owari Satsuma mandarins, it was obtained that the production per plant basis was the highest when %1 and %1,5 urea applied per tree in November and December (in order 149,7 kg/tree , 148,85 kg/tree), while the lowest in control trees (99,95 kg/tree). In Owari Satsumas, the %1,5 urea applied trees in November and December gave the highest averages for fruit weight (121,48 g) while the lowest averages were in control trees (102,43g).In Washinhton Navels, the production per tree was the highest %1,5 when ure applied trees in November and December (384,88 kg/tree); while the lowest in control trees (149,10 kg/tree). In Washington Navels, it was determined that fruit weight had the highest averages were (in the %1,5 urea applied trees in November and December 417,52 g); while the lowest averages in the control trees (281,90 g).It is concluded that the low biuret urea applications for Owari Satsuma mandarin and Washington Navels in fall season increased blossoming and gave positive effects for soluble solid content which as one of the major quality criteria in edible consumption.