The effects of fall applied urea on flower bud development and spur leaf size in sweet cherry
Sonbahar ure uygulamasının kirazda çiçek tomurcuğu gelişimine ve spur yaprak büyüklüğüne etkisi
- Tez No: 372659
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada 0900 Ziraat çeşidi kiraz ağaçlarına sonbahar ortasında yedi gün aralıkla iki kez püskürtülen düşük biüretli ürenin meyve tomurcuklarının azot ve şeker düzeyi ile spur yaprakların ve meyvelerin iriliğine olan etkisi incelenmiştir. Denemede uygulama olarak ağaç başına 32.5 g ve 62.5 g olmak üzere iki üre dozu püskürtülmüş olup ayrıca tanık ağaçlar da yer almıştır. Üre püskürtülen ve tanık ağaçlarda hem durgun dönemdeki ve hem de uyanmadan az önceki kabarmış meyve tomurcuklarının azot ve şeker düzeyleri, tomurcuk ağırlıkları, spur ve sürgün yaprakların alanı, spur yaprakların azot içeriği ile çekirdek sertleşme dönemindeki meyve ağırlıkları ölçülmüştür. Sonbaharda püskürtülen üre, durgun meyve tomurcukları ile uyanmaya yakın meyve tomurcuklarının azot içerikleri ile toplam şeker düzeylerini arttırmıştır. Dormant meyve tomurcuklarının ağırlıkları tanık ağaçlarınkinden daha yüksek bulunmuştur. Spur ve sürgün yapraklarının iriliği sonbahar üre uygulamasından olumlu etkilenerek tanık ağaçlarınkine gore en az iki kat daha fazla olmuştur. Üre uygulaması ilkbaharda spur yaprakların N içeriğini de arttırmıştır. Üre uygulanan ağaçların çekirdek sertleşme dönemindeki meyvelerin ağırlıklarnın tanık ağaçlarınkinden önemli ölçüde fazla olduğu belirlenmiştir. Sonbaharda yapraktan düşük biüretli üre uygulamasının 0900 Ziraat çeşidi kiraz ağaçlarının spur yapraklarının iriliğinde artış sağladığı ve böylece meyvelerin de iriliğine olumlu etki sağlayabilecek etkili bir uygulama olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of low biuret urea applied seven days apart in mid fall on the nitrogen and sugar levels of fruit buds as well the size of spur leafs and fruits of 0900 Ziraat sweet cherry cultivar. In this experiment two doses of urea were used (62.5 g and 32.5 g urea /tree) and control trees were also included as a third treatment. In urea sprayed and control trees the following measurements were done: the nitrogen status and total sugar levels of the dormant and advanced (swelled) fruit buds, dormant fruit bud weight: spur leaf and shoot leaf area, and nitrogen level of the spur leaves in the spring, and fruit weight at the time of pit hardening. The fall low biuret urea sprays increased the N levels of dormant and swelled fruit buds significantly. Also, total sugar level of dormant and swelled fruit buds were increased by the urea sprays. The weight of dormant fruit buds was found higher in urea sprayed trees than that of the control trees. The size of spur and shoot leaves was positively affected by urea sprays: the spur and shoot leaf size were increased more than twice compared to those of the control trees. The N level in the spur leaves were also increased by the urea sprays. The weight of sweet cherry fruits at the time of pit hardening was found significantly higher in urea sprayed trees than that of the control ones. The fall low biuret urea sprays to 0900 Ziraat sweet cherry trees was considered to be an efficient tool for increasing the size of spur leaves as well as weight of fruits.