Kafein uygulaması ile triploid karabalık (Clarias gariepinus, Burchell 1822) üretimi
Triploid production with caffein application in African catfish (Clarias gariepinus, Burchell 1822)
  1. Tez No: 329551
  2. Yazar: RENGİN GÜRAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada kafein uygulamasının triploid karabalık (C. gariepinus Burchell,1822) üretimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Karabalık (C. gariepinus)'ta triploid bireyler elde etmek için döllenmiş yumurtalara, dölleme işleminden 3 dakika sonra 20 dakika süre ile farklı konsantrasyonlarda (5 mM, 10 mM ve 15 mM ) kafein kullanılarak kimyasal şoklama yapılmıştır.İki aylık deneme periyodu sonunda, farklı dozlarda kafein uygulaması ile elde edilen triploid karabalıklarda; triploid oranı, triploid verimliliği, kanibalizm ve yaşama oranları verileri elde edilmiştir.Araştırma sonucunda, en düşük triploid oranı (%20,40±1,13)ile 5mM'lık kafein uygulaması yapılan grupta; en yüksek triploid oranı ise (%69,10±2,18) ile 15mM'lık kafein uygulaması yapılan grupta gözlenmiştir. Yine muamele grupları arasında en yüksek yaşama oranı (%72,58±0,45) ve en düşük kanibalizm oranı (%14,44±0,49) ile5mM kafein şoku uygulanan grupta tespit edilmiştir. Sonuçta; gruplar arasındaki en iyi triploid oranını da göz önünde bulundurarak yaşama ve kanibalizm oranı bakımından en iyi grubun 15mM'lık kafein grubu olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kafeinin karabalıklarda triploid üretim için kullanılabileceği sonucu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the effects of triploid production with caffein applıcatıon in Afrıcan catfısh ( C. gariepinus, Burchell 1822). To suppress the second meiotic division, fertilized eggs were exposed to three different concentrations (5- 10 and 15-mM) of caffeine solution for 20 min beginning at 3 min after fertilization.At the end of the two-month trial periods triploid rate, triploid efficiency, cannibalism and survival rates were obtained by the application of three differentconcentrations of caffeine.As a result, the lowest rate of triploid (20.40 ± 1.13%) in the group with a 5 mM caffeine treatment, the highest rate of triploid (69.10 ± 2.18%) was observed in the group with 15 mM caffeinetreatment. İn addition, the highest survival rate among treatment groups was 72.58 ± 0.45% and the lowest rate of cannibalism was(44 ± 0.49%) in the group treated with 5 mM caffeine shock. In conclusion, the best triploid rate among groups in terms of survival and cannibalism rate is the result of 15 mm caffeine group.In addition, as a result of caffeine can be used for the production of triploid catfish.