Merkezi sıcak sulu ısıtma sistemli yapılarda yakıt verimliliğinin araştırılması, enerji kimlik belgesi ve yalıtım optimizasyonu
Central hot water heat system of buildings, fuel efficiency of resarch, energy class representation documant and thermal insulation optimization
  1. Tez No: 329559
  2. Yazar: DURDU DEMİRDELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİR GÖKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, ısı yalıtımının; yakıt ve enerji verimliliğine etkilerinin araştırılması ile yapılara ait enerji kimlik belgesi düzenlenmesi ile ilgili metodun incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada birinci derece bölgesinde bulunan Osmaniye ilindeki örnek bir binadan yola çıkılarak hesaplamalar yapılmıştır. Isı yalıtım projelerinde uyulması gereken kurallar ele alınmış, ısı yalıtım malzemeleri hakkında bilgiler verilmiştir. Isı yalıtımı uygulama çeşitleri ve örnek projede kullanılacak kesitler tanıtılmıştır. Örnek bina üzerinde; yalıtımsız, tuğla üzeri yalıtım, bims blok, 17,5cm gazbeton, 20cm gazbeton ve 25cm gazbeton yapılması durumları ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Kesit bileşenlerinin çeşitleri, kalınlıkları belirlenerek hesaplama işlemi yapılıp; yıllık ısıtma enerjisi ihtiyaçları, maliyet analizleri ve geri ödeme süreleri bulunmuştur. Yapılan araştırmalar neticesinde ısı yalıtımının; yalıtımsız duruma göre önemli ölçüde enerji tasarrufu oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hatta bileşen malzemelerinin kendi aralarında bile farklılıklar oluşturduğu ve farklı enerji sınıfları meydana getirdikleri saptanmıştır. Tüm bu araştırmalar sonucunda enerji kimlik belgesinde tanımlanan enerji sınıflarına hangi yalıtım metod ve malzemeleri ile ulaşılabileceği belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of heat insulation in buildings the investigation of fuel and energy efficiency and energy class representation document of the examination of the method. The study modeled and calculations have been made on a sample building in the province of first climate region Osmaniye. The rules have been examined for heat insulation projects, provides information about the thermal insulation materials. Thermal insulation structure to be used in the project application types, and sample cross sections have been introduced. Sample building; non-insulated case, brick over isolation, bims blocks, aerated concrete, 17,5cm 20cm and 25cm concrete applications were evaluated separately. Determining the calculation has been performed on the structure components of the cross sections and thicknesses; annual heating energy needs, cost analysis, and payback periods. As a result of the researches, thermal insulated building can significantly save energy compared with the isolation that has been reached does not. Even though the differences between building materials had been observed and that they occur in different energy classes. As a result of all this research; which type of insulation and materials reaches to the energy classes defined in energy class representation document has been determined.