Rüzgâr enerjisi ve Gaziantep koşullarında (500 kW altı) evsel ihtiyaçları giderecek rüzgâr türbin tasarımı
Wind energy and Gaziantep conditions (500 kW under) eliminate household wind turbine design needs
- Tez No: 329565
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünya nüfusunun hızla artması ile birlikte insanların enerji tüketimi de hızla artmaktadır. Tüketimin büyük bir kısmının karşılandığı fosil enerji kaynaklarının hızla azalması ve atık gazlarından dolayı küresel ısınmanın başlıca sorumlusu olmaları, bilim adamlarını, doğaya zarar vermeyecek yenilenebilir alternatif enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında hidrolik, güneş, biyokütle, jeotermal ve rüzgâr enerjisi son yıllarda büyük önem kazanmaya başlamıştır. Bu enerji kaynakları içinde rüzgâr enerjisine dayalı elektrik enerjisi üretiminin gelişimi gerçekten çok etkileyicidir. Bu çalışmada genel olarak; rüzgâr türbinine özgü tanımlar ve rüzgar enerjisi incelenmiş olup rüzgar enerjisinin Türkiye?de ve Dünya?daki durumu ile ilgili teorik ve istatistiki bilgiler verilmiştir. Özelde ise, Gaziantep koşullarında (500 kW altı) evsel ihtiyaçları giderecek rüzgâr türbin tasarımı için gerekli hesaplar yapılarak ortalama 5 kW `lık bir türbin tasarlanmıştır. Tasarlanan türbinin sağlayacağı enerji miktarı grafikte belirtilmiş ve maliyet hesabı yapılarak geri ödeme süresi hesaplanmıştır. Çalışma, Gaziantep koşullarında güneşlenme süresinin günde yaklaşık 11-12 saat olmasından dolayı rüzgar+güneş hibrit sistemi anlatılmış ve tasarlanan sistemle hibrit sistem, yapı ve maliyet olarak karşılaştırılarak zenginleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid increase of world population, the energy consumption of humanity has also increased. Since the rapid decline of fossil based energy sources in which the major consumption requirement is met and their effect on global warming due to the waste gases; scientists concentrated their research on renewable and eco-friendly energy sources. Among the renewable energy sources; hydraulic, solar, bio-mass, geothermal and wind energy have gained much importance in the past years. Among all these alternative energy resources, it is quite fascinating that the development in electricity production based on wind power has dramatically increased. In this work in generally, wind characteristics and wind energy has been investigated and in addition, theoretical and statistical information about situation of wind energy in Turkey and World has been given. In particular, Gaziantep conditions (under 500 kW) wind turbine design necessary to eliminate household needs by executing an average of 5 kW turbine has been designed. Turbine is designed to provide the specified amount of energy and cost by calculating the payback period is calculated in the chart. Work, Gaziantep conditions 11-12 hours per day due to sun time wind + solar hybrid system is described and designed a hybrid system, the system tried to enrich the structure and comparison of the cost.