Kurutucu tamburu bağlantı bölgesinde gerilme analizi ve iyileştirme çalışması
Stress analysis on the cylindrical body of a rotary dryer and improvement study
- Tez No: 329566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, kimyevi gübre üretim tesisinde yer alan, içerdiği ürün ağırlığıyla toplamda 160 ton ağırlığa ulaşan, 2.5 rpm devirle dönme hareketini gerçekleştiren bir kurutucu tamburun silindirik bünyesinde yer alan cıvatalı bağlantı bölgesindeki yorulma problemi incelenmiştir. Homojen gerilme dağılımının önemli olduğu döner tambur silindirik bünyesinde, şekil bağlantısının meydana getirdiği gerilme konsantrasyonu sonucunda meydana gelen yorulma çatlaklarını önlemek için alternatif bağlantı dizaynı geliştirilmiştir. Şekil bağlantısı yerine düşünülen kaynaklı bağlantının tambura adapte edilebilmesi için, hâlihazırdaki bağlantı dizaynının ANSYS sonlu elemanlar yöntemi ile statik ve yorulma analizleri gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler, yeni dizaynın verileri ile karşılaştırılarak iyileştirme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fatigue problem in the bolted connections of a rotary dryer was investigated. The rotary drum is in the process of fertilizer production and has 160 tonne weight with product in it and has revolution of 2.5 rpm. For preventing fatigue cracks occurring in the bolted connections of the drum which should have homogeneous stress distribution on its cylindrical body, an alternative design was considered. In order to adapt welded connection thought as an alternative design to the drum, the actual design was analysed firstly in static condition and in fatigue sense using the finite elements method in ANSYS code. The process of improvement was performed comparing the data of two connection designs.