Doğu Akdeniz bölgesi koşullarında farklı koyun ırklarının adaptasyon, besi ve karkas özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of different sheep breds of adaptation, fattening and carcass traits under East Mediterranean region conditions
- Tez No: 329570
- Danışmanlar: PROF. MAHMUT KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Mustafa Kemal Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Selam Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yürütülmüştür. Araştırmanın hayvan materyalini, 12'şer baş erkek İvesi kuzuları, Konya ilinden temin edilen Konya Merinosu kuzuları (Anadolu Merinosu) ve Çanakkale ilinden temin edilen Kıvırcık kuzuları oluşturmuştur. Hayvanlar, 63 günlük besi boyunca bireysel bölmelerde tutulmuş ve yemleme ad-libitum yapılmıştır.Deneme materyali kuzularda, besi başı canlı ağırlık, Kıvırcık kuzularında 22.6 ± 0.73 kg, Merinos melezi kuzularında 33.7 ± 1.06 kg, İvesi kuzularında 25.5 ± 0.66 kg olmuştur. Besi sonu canlı ağırlıkları ise aynı ırk/genotip sıralamasına göre, 37.7 ± 0.88 kg, 49.3 ± 1.67 kg ve 42.5 ± 1.00 kg olarak tespit edilmiştir. Deneme sonunda günlük ortalama canlı ağırlık kazançlarını, haftalık yem tüketimlerini ve yemden yararlanma oranlarını aynı ırk/genotip sıralamasına göre 240.5 ± 8.32 g, 246.9 ± 8.60 g, 269.8 ± 9.19 g; 16.5 ± 0.45 kg, 17.7 ± 0.43 kg, 18.3 ± 0.63 kg; 5.7 ± 0.27 kg, 5.6 ± 0.24 kg, 5.4 ± 0.23 kg olarak hesaplanmıştır.Kesim ağırlığı, Kıvırcık grubunda 35.9 ± 0.23 kg, Merinos grubunda 46.7 ± 0.95 kg, İvesi grubunda 38.9 ± 0.71 kg, sıcak karkas ağırlığını yine aynı ırk/genotip sıralamasına göre 18.2 ± 0.31 kg, 23.1 ± 0.35 kg, 19.6 ± 0.46 kg, sıcak karkas randımanını ise Kıvırcık grubunda % 50.6 ± 1.14, Merinos melezi grubunda % 49.5 ± 0.82, İvesi grubunda ise % 50.3 ± 0.53 olarak saptanmıştır.Kesim özelliklerinden karkasta toplam kemik oranı Kıvırcık grubunda % 20.3 ± 1.12, Merinos melezi grubunda % 18.8 ± 1.06, İvesi grubunda % 16.5 ± 0.93, aynı ırk/genotip sıralamasına göre toplam kas oranı % 44.6 ± 2.29, % 48.6 ± 2.33, % 44.9 ± 2.48; kabuk yağı oranı, % 16.9 ± 1.10, % 15.9 ± 1.01, % 19.5 ± 0.73; kasarası yağ oranı ise % 14.5 ± 0.50, % 13.4 ± 1.49, % 11.7 ± 1.03 olarak saptanmıştır.Deneme sonunda farklı bölgelerden getirilen Kıvırcık kuzusu ve Konya Merinosu kuzuların Amik ovası koşullarında sorunsuz bir şekilde besisinin yapılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Mustafa Kemal University, Agricultural Research and Application Center, Selam Animal Research and Training Farm. Animal materials were 12 heads of Awassi lambs from Selam Research and Training Farm, 12 heads of Kıvırcık lambs from Çanakkale and 12 heads of Merinos lambs from Konya. Animals were kept individual and ad-libitum feeding applied during the 63 days fattening.Initial body weights were 22.6 ± 0.73 kg in Kıvırcık, 33.7 ± 1.06 kg in Merino, 25.5 ± 0.66 kg in Awassi lambs. Final live weights were 37.7 ± 0.88 kg, 49.3 ± 1.67 kg ve 42.5 ± 1.00 kg, respectively. Average daily live weight gains, feed consumption and feed conversations were 240.5 ± 8.32 g, 246.9 ± 8.60 g, 269.8 ± 9.19 g; 16.5 ± 0.45 kg, 17.7 ± 0.43 kg, 18.3 ± 0.63 kg; 5.7 ± 0.27 kg, 5.6 ± 0.24 kg, 5.4 ± 0.23 kg, respectively.Slaughter weights of Kıvırcık, Merino and Awassi lambs were 35.9 ± 0.23 kg, 46.7 ± 0.95 kg, 38.9 ± 0.71 kg, hot carcass weights were 18.2 ± 0.31 kg, 23.1 ± 0.35 kg, 19.6 ± 0.46 kg, dressing percentage were 50.6 ± 1.14 %, 49.5 ± 0.82 %, 50.3 ± 0.53 %, respectively.Total bone percentage were 20.3 ± 1.12 % in Kıvırcık, 18.8 ± 1.06 % in Merinos crossbreds, 16.5 ± 0.93 % in Awassi; total muscle percentage for 44.6 ± 2.29 %, 48.6 ± 2.33 %, 44.9 ± 2.48 %; subcutaneous fat rates for, 16.9 ± 1.10 %, 15.9 ± 1.01 %,19.5 ± 0.73 %; intramuscular fat percentage for, 14.5 ± 0.50 %, 13.4 ± 1.49 %, 11.7 ± 1.03 %, same for genotypes, respectively.At the end of the study, it were determined that obtained from different region Kıvırcık and Merinos lambs which transferred from other regions, were well performed under East Mediterranean Region conditions.