Farklı esansiyel yağların yeşil kaplan karidesi (Penaeus semisulcatus, De Hann 1844)'nin soğukta depolama süresince kalite değişimi üzerine etkileri
The effect of essential oils on self life of vacum packaged shrimp (Penaeus semisulcatus, De Hann 1844) during cold storage condition
  1. Tez No: 329569
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BİRCAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Farklı esansiyel yağların ve vakum paketlemenin buzdolabı ortamında depolanan karides (Penaeus semisulcatus, De Hann 1844)'nin 24 gün süresince raf ömrü üzerine olan etkileri incelenmiştir. Gruplar ; %1 oranında timol, karvakrol, eugenol ile muamele edilen ve kontrol grubu soğukta (4±1 °C) depolanmıştır. Esansiyel yağların raf ömrü üzerine olan etkileri periyodik olarak (4 günde bir) yapılan mikrobiyolojik (toplam mezofilik aerobik bakteri sayımı, toplam mezofilik anerobik bakteri sayımı, toplam koliform bakteri sayımı, toplam maya sayımı, toplam küf sayımı), kimyasal (toplam uçucu bazik azot, trimetilamin azot, pH değeri), biyokimyasal (Ham protein analizi, lipit tayini, kuru madde analizi, kül analizi) ve duyusal analizler ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of essential oils on the shelf-life of vacum packaged shrimp (Penaeus semisulcatus, De Hann 1844) in cold storage were examined during 24 day. The treatment groups; thymol, carvacrol, eugenol essential oil at the doses of %1 and control group were stored in refrigerator (4±1 ºC). Essential oil?s preservative effect was carried out periodically (every 4 days) by microbial analyses (total mesophilic aerobic bacteria counts, total mesophilic anerobic bacteria counts, total coliform counts, total yeast counts, total molt counts), chemical determinations (total volatile basic nitrogen, trimetilamin azot, pH values), biochemical analyses (protein content, lipid content, ash content, dry matter content analyses) and sensory analyses.